107,6 FM

Episkopat Belgii proponuje wyświęcanie żonatych mężczyzn

Na obecnym etapie synodu w wystąpieniach coraz częściej pojawia się kwestia powołań, która jest drugim aspektem tematu tego zgromadzenia. Swoistą rewolucję w rozumieniu powołania do kapłaństwa zaproponował przedstawiciel Episkopatu Belgii.

Stwierdził on bowiem, że w tym wypadku głównym powołującym jest Kościół i wyraził przy tym przekonanie, że wielu młodych, którzy odkryli powołanie do małżeństwa, odpowiedziałoby pozytywnie, gdyby Kościół powołał ich do posługi kapłańskiej (prezbiteratu).

Komentując wystąpienie bp Jeana Kockerolsa, rzecznik belgijskich biskupów oświadczył, że przemawiał on w imieniu całego episkopatu. Ks. Tommy Schotes stwierdził, że wyświęcanie żonatych mężczyzn mogłoby być jedną z odpowiedzi na aktualny kryzys powołań. Przyznał jednak zarazem, że również wspólnoty prawosławne i protestanckie, w których celibat nie jest obowiązkowy, mają poważane problemy ze znalezieniem młodych ludzi do pełnienia posługi w Kościele.

Bp Jean Kockerols potraktował kwestię powołania bardzo szeroko. Stwierdził, że wszyscy ludzie, bez względu na wiarę, są powołani do życia. Dla chrześcijan powołanie to staje się wezwaniem do bycia uczniem Chrystusa. W tym punkcie dochodzimy do powołania chrzcielnego, które jest „źródłem i szczytem” wszystkich powołań. To również to powołanie otwiera serca niektórych ludzi, żonatych i celibatariuszy, na powołanie Kościoła, w imieniu Pana, do służby wspólnocie.

 

« 1 »
 • nika
  12.10.2018 11:55
  "Przyznał jednak zarazem, że również wspólnoty prawosławne i protestanckie, w których celibat nie jest obowiązkowy, mają poważne problemy ze znalezieniem młodych ludzi do pełnienia posługi w Kościele." Pewnie, że tak. Bo to nie w celibacie rzecz. To tylko pretekst. Zwłaszcza obecnie "na topie". Prawda jest taka, że w obecnym świecie nie ma miejsca na służbę, na wyrzeczenie się, na "kto chce stracić swoje życie z Mego powodu"...
  doceń 9
 • nika
  12.10.2018 12:05
  Nie wiem, czy miałabym odwagę być żoną kapłana. Ciągle nieobecnego, obecnego na każde wezwanie, siedzącego godzinami w konfesjonale, ... Od razu uprzedzam - nie, nie jestem idealistką, odwołuję się do trybu życia kapłanów, jakich znam...
 • RA-MI
  12.10.2018 23:33
  Uderzyć w celibat - typowo diabelska sztuczka! Jak wygląda łagodzenie wymagań wobec mężczyzn, którzy chcą oddać się na wyłączną służbę Bogu to od kilku wieków widać po stanie kościołów protestanckich, gdzie są również "ksieża" - faceci po przejściach (rozwody i kolejne małżeństwa), "księża" bedący w oficjalnych związkach homoseksualnych, gdzie brak sacrum a wszechobecne profanum. Zaniechanie wymagań wobec wiernych, wobec prezbiterów to pustki w kościele i kościół jedynie w wymiarze instytucji charytatywnej. To czeka KK, który jak widać cora szybciej zaczyna się protestantyzować. Bycie księdzem katolickim - pasterzem dusz to nie zabawa, to nieustanne wymagania wobec siebie, ciągła praca nad sobą w wymiarze duchowym i cielesnym, to praca nad sobą w sferze seksualnej czystości - oni mają stawać się alter Christus! To jest powołanie dla prawdziwych mężczyzn, a nie ciapciaków co chcieliby i ciałka żonki/męża z ciepełkiem rodzinnym/rozrywkowym i pracy zawodowej w kościele rozumianej jako show (wystarczy zobaczyć filmy dokumentujące stan kościoła luterańskiego w krajach skandynawskich - pełno tego na youtube. Wystarczy przypomnieć biskupkę - zadeklarowaną lesbijkę oficjalnie żyjącą z kobietą bedącą "ksiedzem", która w ramach tygodnia ekumenicznego uczestniczyła w modlitwach w polskim KK). Twarda ta mowa? Katolicyzm jest dla tych, co potrafią wymagać od siebie, dla tych ktorzy walcza ze swoimi słabościami - a do tego potrzebni są dobrzy, niezawodni przewodnicy - duchowni, którzy poświęcili wszystko dla dobra kościoła.
  doceń 10
 • Marian
  13.10.2018 06:12
  Co z mężami? Chodzi tu o nowoczesną sytuację, a nie tę tradycyjną.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama