107,6 FM

"Jezus jest najlepszym przykładem nadziei"

W portugalskiej Fatimie zakończyły się w sobotę uroczystości wspomnienia objawień maryjnych z 1917 roku pod przewodnictwem japońskiego biskupa Alexisa Shirahamy. We mszy świętej w Fatimie uczestniczyło około 300 tys. pielgrzymów z całego świata.

W homilii ordynariusz diecezji Hiroszima przypomniał o obecności cierpienia w ludzkim życiu. Ocenił, że powierzenie trudności Chrystusowi może być ulgą w cierpieniach. "Jezus jest najlepszym przykładem nadziei" - dodał.

Bp Shirahama wskazał, że cierpienie często dotyka człowieka na skutek jego własnych działań. "Największym jego wrogiem jest dziś ludzka arogancja" - podkreślił. Przypomniał, że w Hiroszimie i Nagasaki, które ucierpiały w 1945 r. na skutek zrzucenia na te miasta bomb nuklearnych, w lutym 1981 r. wizytę złożył Jan Paweł II.

Na zakończenie sobotniej mszy japoński biskup udzielił błogosławieństwa 350 niepełnosprawnym, obecnym w sanktuarium.

Biskup Hiroszimy przekazał też portugalskiemu sanktuarium pamiątkowe księgi uczestników licznych modlitw różańcowych, które w ostatnim czasie odbywały się w jego diecezji.

Trwające od piątku uroczystości wspomnieniowe w Fatimie służą upamiętnieniu ostatniego objawienia maryjnego z 13 października 1917 r., w którym uczestniczyła trójka małych pasterzy - Łucja dos Santos oraz jej kuzyni Hiacynta i Franciszek Marto. Rodzeństwo Marto zostało w maju 2017 r. ogłoszone świętymi przez papieża Franciszka podczas jego wizyty w Fatimie.

Proces beatyfikacyjny Hiacynty i Franciszka został zakończony przez Jana Pawła II, który ogłosił ich błogosławionymi 13 maja 2000 r. Papież przybył wówczas do fatimskiego sanktuarium w ramach pielgrzymki apostolskiej po Portugalii.

Św. Jan Paweł II był blisko związany z sanktuarium w Fatimie. Odwiedzał je trzykrotnie, w latach 1982, 1991 i 2000. Uważał, że z zamachu w Rzymie z 13 maja 1981 r. ocalał dzięki wstawiennictwu właśnie Matki Bożej Fatimskiej, której święto przypadało właśnie w tym dniu.

Objawienia w Fatimie trwały między 13 maja a 13 października 1917 r. Ukazująca się trójce dzieci Maryja wzywała za ich pośrednictwem ludzkość do pokuty, odmawiania różańca i osobistego nawrócenia. Zapowiadała też rychły koniec I wojny światowej, a także - jeśli ludzkość nie poprawi swojego postępowania - jeszcze straszniejszy konflikt zbrojny i prześladowanie Kościoła.

« 1 »
  • Katolik k
    13.10.2018 20:10
    Zdumiewajace.Wystarczy zagladnac do Wikipedii aby zobaczyc jak Gospa w Medzuigoriu 1.X.1981 zaprzecza temu co Bog mowi na Synaju i niekonczace sie do Medzugoria pielgrzymki ksiezy i katolikow.I niewielkie zainteresowanie temu co wydarzylo sie w Fatimie choc nawet sceptycy przyznaja,ze nieziemskie bylo to co zostalo zapowiedziane i sie wydarzylo.Chyba rozumiem kto i dlaczego usuwa taki komentarz.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama