107,6 FM

40 lat temu Wanda Rutkiewicz stanęła na szczycie Everestu

Była pierwszą Polką i pierwszą Europejką na najwyższym szczycie świata.

16 października 1978 r. Wanda Rutkiewicz osiągnęła wierzchołek Mount Everestu. Polka była nie tylko pierwszym wspinaczem znad Wisły, któremu ta sztuka się udała, ale również pierwszą Europejką i trzecia kobietą w historii na tym szczycie. Jej osiągnięcie było szeroko komentowane w kraju i na świecie, choć w samym dniu ataku szczytowego oczy mediów światowych były skierowane w stronę Watykanu - tego samego dnia konklawe wybrało kardynała Karola Wojtyłę na papieża. Jednak po powrocie do kraju była wręcz rozchwytywana. Jej sukces był jednym z tych przełomowych wydarzeń, które otwierały złotą epokę polskiego himalaizmu. Już wkrótce miała nadejść era "lodowych wojowników" Andrzeja Zawady.

Po jakimś czasie od wyprawy doszło do spotkania Rutkiewicz i Jana Pawła II. Papież wypowiedział wtedy słynne słowa: "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko".

Ekspedycja na Mount Everest otworzyła przed Wandą Rutkiewicz drogę na najwyższe szczyty świata tworzące Koronę Himalajów i Karakorum. Poza Dachem Świata udało jej się zdobyć jeszcze siedem z nich. Na K2 stanęła jako pierwsza w historii kobieta. Była jedna z najwybitniejszych himalaistek w historii. Zaginęła na Kanczendzondze 13 maja 1992 r. Jej ciała jak dotąd nie odnaleziono. 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama