107,6 FM

Nowe materiały ws. zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki

Do Archiwum IPN trafiły nowe materiały ws. zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki. To setki stron zeznań oskarżonych i świadków, protokoły eksperymentów, okazań, wizji lokalnych, a także materiały rzeczowe. Duchowny został zamordowany przez SB w nocy z 19 na 20 października 1984 r.

"Wszystkie te dokumenty i materiały rzeczowe mogą okazać się bardzo przydatne dla historyków i dziennikarzy, którzy badają okoliczności zabójstwa księdza Jerzego Popiełuszki" - podkreśliła w rozmowie z PAP dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk. W jej ocenie, dzięki nowym materiałom będzie można zweryfikować dotąd niedostępne, a zastąpione domysłami ustalenia; również takie ustalenia, które trafiały do opinii publicznej w skąpym zakresie.

Przekazane do Archiwum IPN materiały dotyczące zabójstwa księdza powstały w toku śledztwa i procesów jego zabójców m.in. w Sądzie Wojewódzkim i w Prokuraturze Wojewódzkiej w Toruniu oraz w Sądzie Wojewódzkim w Warszawie.

"To niezwykle obszerny materiał dowodowy - setki zeznań oskarżonych i świadków, także milicjantów, którzy uczestniczyli w akcji wydobycia zwłok księdza Popiełuszki z Wisły. W Archiwum IPN znalazły się również protokoły eksperymentów, okazań, wizji lokalnych, oględzin, konfrontacji, także materiałów poglądowych, dokumentacji fotograficznej. Wśród nowych nabytków są też protokół sekcji zwłok i opinie biegłych" - wymieniła w rozmowie z PAP Teresa Gallewicz-Dołowa, która w Archiwum IPN kieruje pracami Sekcji Kształtowania i Ewidencji Zasobu Archiwalnego.

Wśród dowodów rzeczowych, które trafiły do Archiwum IPN, znajduje się m.in. marynarka kierowcy księdza Popiełuszki - Waldemara Chrostowskiego, którą nosił w noc zabójstwa, a także osobiste kalendarze księdza z odręcznymi wpisami i jego skorowidze teleadresowe.

Ponadto w Archiwum IPN znalazły się odtajnione przed kilkoma miesiącami dokumenty Biura Operacyjnego KG Milicji Obywatelskiej.

Księdza Jerzego Popiełuszkę - duszpasterza ludzi pracy, kapelana Solidarności - zamordowali funkcjonariusze SB w nocy z 19 na 20 października 1984 roku.

« 1 »
 • podaj nick
  17.10.2018 10:14
  pewnie zmarł jakiś odpowiedzialny za to komuch, to nagle dokumenty się odnalazły
 • Gość Marek
  17.10.2018 11:00
  No właśnie nie wiadomo dokładnie, kiedy nastąpiło to morderstwo. Prokurator Witkowski dysponował zeznaniami, twierdzącymi, że było to kilka dni później i to po strasznych torturach. Jest to w książce "Lobotomia 3.0".
  doceń 1
 • MB
  17.10.2018 15:06
  Dopóki sprawą nie zajmie się prok Witkowski, nic tak naprawdę nie ruszy się z miejsca a wszelkie ruchy będą tylko pozorne. Przeciw jego powrotowi i pełnemu wyjaśnieniu tej sprawy stoi potężne lobby i dojście do władzy PIS tego nie zmieniło, blokada trwa. Były pewne symptomy, że coś się może ruszyć zimą 2016 i zaczęły się dziać "dziwne" rzeczy, znowu teczki zaczęły wyskakiwać jak diabeł z pudełka (vide Wałęsa i Zelnik). To widocznie było ostrzeżenie. Ten, do kogo było skierowane, odczytał je "właściwie" i sprawa ucichła. Dlaczego akurat Wałęsa i Zelnik? Ktoś wie, my nie.
  doceń 2
 • Obywatel
  18.10.2018 10:43
  Wprawdzie w 2018 r.ucichł seryjny samobójca, ale nie wiadomo na jak długo. Ówcześni świadkowie z WSW swoje ewentualne zeznania przed prokuratorem obwarowali warunkiem glejtu bezpieczeństwa osobistego. A przecież dobrano by się do ich rodzin ( patrz: synowie Piaseckiego,Struzika czy ostatnio Millera).
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama