107,6 FM

Kaczyński: pewne sprawy dot. zakresu obowiązywania konstytucji muszą być wyjaśnione

Pewne sprawy dot. zakresu obowiązywania polskiej konstytucji i relacji do niej regulacji UE, muszą być wyjaśnione - powiedział w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do wniosku Zbigniewa Ziobry do TK. To nie ma nic wspólnego z żadnymi Polexitami ani z żadną antyeuropejskością - dodał.

Prokurator generalny wniósł do TK o uznanie za niekonstytucyjną regulacji prawa europejskiego w zakresie dopuszczalności występowania przez polskie sądy z pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących sądownictwa. Chodzi o ocenę konstytucyjności treści normatywnych zawartych w art. 267 Traktatu o funkcjonowaniu UE, który dotyczy procedury pytań prejudycjalnych.

Jest to rozszerzenie poprzedniego jego wniosku do TK z sierpnia br. Wówczas Ziobro skierował do TK wniosek dotyczący przepisów, na podstawie których Sąd Najwyższy na początku sierpnia br. zawiesił niektóre zapisy nowej ustawy o SN.

Pytany w środowej rozmowie w Polsat News, czy wniosek złożony przez Zbigniewa Ziobro do TK był potrzebny, szef PiS stwierdził, że "minister sprawiedliwości ma pewne obowiązki wynikające z konstytucji i one muszą być realizowane". "To nie ma nic wspólnego z żadnymi Polexitami ani żadną antyeuropejskością" - zapewnił Kaczyński.

Zwrócił w tym kontekście uwagę na orzecznictwo niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, który niejednokrotnie - według niego - "rozstrzygał tego samego rodzaju sprawy", rozstrzygając je "w tym kierunku, który sugeruje w swoim wniosku pan minister".

"To nie ma nic wspólnego z żadnym stanowiskiem antyeuropejskim; po prostu pewne sprawy muszą być wyjaśnione, zarówno jeżeli chodzi o sytuację w Polsce i o to, na ile obowiązuje polska konstytucja na obszarze Polski - zresztą TK się w tej sprawie kiedyś wypowiedział, jest to najwyższe prawo w Polsce - i jak to się ma do różnego rodzaju regulacji europejskich" - mówił szef PiS.

« 1 »
 • A.G.
  17.10.2018 22:41
  PS. Pan Zbigniew Ziobro nie ma racji. Zasada supremacji prawa europejskiego jest zasadą nadrzędną, to jest niewątpliwe. To, że akurat trybunał stwierdził, że Niemcy chronią lepiej prawa podstawowe niż prawo europejskie, nie oznacza, że Niemcy stawiają się ponad UE. W wyroku, który w lutym został wydany przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wynika z niego, że Unia może oceniać funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich. Do przykładu niemieckiego minister sprawiedliwości odniósł się również podczas środowego briefingu prasowego. Nawiązał tym razem do wyroku z 2009 r., w którym FTK uznał, że unijny traktat z Lizbony jest zgodny z niemiecką konstytucją.
  doceń 13
 • Mateusz
  17.10.2018 23:38
  Jeśli spojrzeć na polską politykę przez pryzmat słów "Poznacie ich po ich owocach" (Mt 7,20) to PiS jest w tej chwili najbardziej antychrześcijańską partią w Polsce.
  doceń 13
 • velario
  18.10.2018 08:42
  O, Pan Prezes niby na zwolnieniu lekarskim, a jednak w pracy? I do studia przyszedł, i łopatę na Mierzei Wiślanej wbijał... Kto by pomyślał, że kampania wyborcza ma taką moc uzdrawiającą? Ja rozumiem, że Pan Prezes przyzwyczaił się do działania "bez żadnego trybu", ale jednak ZUS powinien się temu przyjrzeć.
  doceń 17
 • wues
  18.10.2018 09:14
  Przeczytałem komentarze poprzedników i chciałbym Wam wszystkim podziękować. To jest (poza malutkimi wyjątkami :)) coś, co chciałbym czytać na wszystkich portalach. Całe zdania, kultura, na temat i bez "łaciny". Co do Konstutucji... Od momentu, kiedy Pani Premier wstrzymała publikację wyroków TK, wiem, że obecnie Rządzący nie mają szacunku dla prawa i obywateli. Ich jedynym celem jest utrzymanie władzy. Większość działań (niestety łącznie z 500+), nakierowana jest tylko na ten jeden cel. I jeszcze zanim kolejni z Was zechcą mnie krytykować za 500+. Nie chodzi o to, że rodziny nie powinny dostać tych pieniędzy. Chodzi mi o formę i niesprawiedliwość. Forma, bo uważam, ze Państwo nie powinno dawać tyko mniej zabierać (wystarczyło np. podnieść kwotę wolną od podatku). Niesprawiedliwość, bo ja nie powinienem tych pieniędzy dostawać, ale samotna matka z jednym dzieckiem już tak.
  doceń 12

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama