107,6 FM

Abp Gądecki: Parafia ma być domem młodych

"Trzeba zrobić wszystko, by Kościół stał się naszym domem, by parafia stała się naszym domem, by młodzi mogli czuć się w Kościele tak, jak w domu" - powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podsumowując zakończony 28 października w Watykanie synod biskupów poświęcony młodzieży.

Najważniejszym wnioskiem płynącym z synodu biskupów jest zdaniem Przewodniczący Episkopatu Polski potrzeba takiej zmiany w Kościele, by stał się on rozumiany jako dom dla młodych. Chodzi o to, jak powiedział Arcybiskup, "by młodzi ludzie nie widzieli w parafii biura, ale przede wszystkim miejsce, które jest przygarniające", miejsce spotkania ze sobą, w którym można też usłyszeć ciekawą myśl czy radę oraz odkrywać swoje powołanie.

W tym kontekście abp Gądecki wskazał na wymienianą podczas synodu potrzebę powstawania miejsc dedykowanych młodym, w których mogą oni rozwijać swoje talenty, spędzać czas ze sobą, a jednocześnie się ubogacać i formować nawzajem. "Wiąże się to z pracą, która sprawia, że jedni młodzi mogą być misjonarzami innych młodych ludzi, rozumiejąc ich język i jednocześnie im pomagając" - powiedział. Zwrócił też uwagę na potrzebę nie tylko organizowania jednorazowych wydarzeń w Kościele, ale przede wszystkim myślenia o ruchu formacyjnym, który wchodzi w głąb, w formację sumienia.

"Przemiana powołaniowa", o której mówił abp Gądecki, ma dotyczyć nie tylko jednego duszpasterstwa młodych, jakim jest np. duszpasterstwo akademickie, ale całego duszpasterstwa, które powinno być przepojone "pragnieniem powołaniowym". Jak wyjaśnił Przewodniczący Episkopatu, nie chodzi o to, by wszyscy szli do seminarium czy zakonu, ale o to, by duszpasterstwo pomagało młodemu człowiekowi w odkryciu jemu właściwego powołania życiowego, takiego, które odpowiada jego naturze i przede wszystkim takiego, "którym Pan Bóg wyznacza mu miejsce nie tylko w społeczeństwie, ale i w Kościele".

Jak zrelacjonował abp Gądecki, aby wesprzeć taką formę duszpasterstwa, ojcowie synodalni mówili o potrzebie przygotowania przez każdą Konferencję Episkopatu specjalnego dyrektorium dotyczącego duszpasterstwa młodzieżowego rozumianego właśnie w kluczu powołaniowym.

Kolejna kwestia, na którą zwrócił uwagę abp Gądecki to odnowienie zapału misyjnego. "Jeżeli gdzieś mówi się o pełnym życiu katolickim, to ono zakłada zawsze misyjność. Dopóki nie ma misyjności to nie ma też rozwiniętego dojrzałego ducha katolickiego" - powiedział Przewodniczący Episkopatu Polski. Misyjność, jak wymieniał abp Gądecki, może dotyczyć różnych przestrzeni życia i działalności, jak praca, działalność społeczna, kultura, polityka, ekologia, czy dialog międzyreligijny.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że również kultura wirtualna jest przestrzenią, gdzie młodzież może się spotykać i nabierać ducha misyjnego, a także misjonować to znaczy być misjonarzem w sieci. Podkreślając istnienie niebezpieczeństw związanych z rzeczywistością wirtualną, wskazał też na potrzebę pomocy młodym w poruszaniu się w niej. Powiedział też o potrzebie istnienia centrów przygotowujących formatorów, którzy będą w stanie pomóc drugiemu człowiekowi przygotować się w sensie misyjnym do zadań, które będzie pełnił w świecie i Kościele.

« 1 »
TAGI:
 • Gość
  28.10.2018 11:34
  Proponuję też, by parafia stała się dobrą szkołą.... zatem koniecznie należy przywrócić dobrą katechizację przy parafiach. Pomysł z wprowadzeniem/ wyprowadzeniem religii do szkół był poroniony i w efekcie dla kościoła samobójczy. od samego początku wiedzieli to wszyscy, za wyjątkiem światłego episkopatu polski
  doceń 11
 • stefan1
  28.10.2018 12:32
  Zgadzam się z przedmówcą o religii na parafiach. To jest podstawa powrotu wiary do młodych, do rodzin. Dlaczego do rodzin? To takie proste - jak wspomina bliski mi ksiądz - dzieci komunijne, młodsze na religie przychodziły z mamami, tatusiami. Pomiędzy dorosłymi a katechetą/księdzem nawiązywała się też więź inspirująca dorosłych do późniejszych więzi z kościołem. Dzisiaj tego nie ma a młodzież już od 12 roku życia kombinuje jak obejść lekcję religii w szkole. Religia w szkole to odpychanie młodych od kościoła.
 • sasza
  28.10.2018 18:22
  "Parafia ma być domem młodych" mówi ks.arcybiskup. W mojej parafii są Dzieci Maryi, ministranci, schola, Oaza, korepetycje, nauka gry na instrumentach, koło szachowe. Są Msze szkolne, młodzieżowe, sakrament spowiedzi dodatkowy dla dzieci i młodzieży. Jest dwuletnia formacja do bierzmowania, roczna formacja przedmałżeńska dla szkół średnich. Są festyny parafialne, konkursy np.kolęd. To są aktywności typowo da dzieci i młodzieży w mojej niedużej podmiejskiej parafii. Co jeszcze ma zdaniem abp.Gądeckiego robić nasz proboszcz, a czego nie robi, aby ks.arcybiskup był zadowolony? Co jeszcze? Mam wrażenie, że hierarchowie chcą winą za obecny kryzys wiary zepchnąć na barki księży pierwszej linii frontu. Tymczasem wydaje się, że hierarchia jest oderwana od realiów życia. Wszystkie komunikaty KEP odczytywane obowiązkowo w kościele od zawsze brzmią jak komunikaty z plenum politbiura. Biskupi nie mówią do nas jak ojcowie, ale jak urzędnicy do petentów. Tak więc apel "by młodzi ludzie nie widzieli w parafii biura, ale przede wszystkim miejsce, które jest przygarniające" proponuję kierować najpierw do KEP. Nie chodzi o pląsy z młodzieżą ani żółty kołnierzyk wystający spod sutanny, ale o poważne traktowanie owczarni przez pasterzy.
  doceń 7
 • x. Tomko
  29.10.2018 14:18
  Sądzę, że niepotrzebnie usunięto katechezę z salek, ale po przeszło 25 latach wracać do tego, w zupełnie zmienionych warunkach (więcej zajęć, więcej pracy) to jak stać nad grobem i próbować wskrzeszać zmarłego. 25 lat to ogromna luka. Gdyby katecheza była "w salkach" bez przerwy, lub chociaż w ograniczonym zakresie, jakoś by się mogła dostosować do zmieniających się warunków. Teraz skończyłoby się tak, jak z wrzuceniem dziecka z brodzika na 1,80 m.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama