107,6 FM

"Ten koncert to podziękowanie Panu Bogu za wolną ojczyznę"

Dzisiejszy koncert to hołd. To przede wszystkim podziękowanie Panu Bogu za wolną i niepodległą ojczyznę, która wróciła w 1918 r. - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowego koncertu z okazji stulecia odzyskania niepodległości w stołecznej Operze Narodowej.

Jak zaznaczył to także podziękowanie Panu Bogu za wolną i niepodległą ojczyznę, którą mamy dzisiaj. "Stąd specjalny utwór skomponowany przez pana prof. Pawła Łukaszewskiego na to wielkie wydarzenie jakim jest stulecie odzyskania niepodległości - <<Te Deum Polonia>>. Dzieło wdzięczności Bogu i wszystkim tym, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości" - powiedział prezydent.

A także wdzięczności - jak podkreślił - wielkim polskim politykom tamtego czasu, słynnym "sześciu ojcom odzyskania niepodległości", w tym Ignacemu Janowi Paderewskiemu. "I drugi utwór właśnie jego <<Fantazja polska>>, utwór naszego wspaniałego pianisty, który stał się dla niego przepustką do wielkiej międzynarodowej sławy" - zaakcentował Andrzej Duda przed koncertem, który odbywa się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

Prezydent zwrócił również uwagę na rolę polskiej kultury w odzyskiwaniu niepodległości. "Kultury, która dla odzyskania niepodległości przez Polskę, ale przede wszystkim dla utrzymania naszej polskiej tożsamości, krótko mówiąc polskości, odegrała na przestrzeni tego przecież ponad wieku niewoli i walk, które w tym czasie miały miejsce i kolejnych pokoleń, które następowały w Polsce walcząc o wolną Polskę, rolę szczególną" - dodał Andrzej Duda.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama