107,6 FM

"Ten koncert to podziękowanie Panu Bogu za wolną ojczyznę"

Dzisiejszy koncert to hołd. To przede wszystkim podziękowanie Panu Bogu za wolną i niepodległą ojczyznę, która wróciła w 1918 r. - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wtorkowego koncertu z okazji stulecia odzyskania niepodległości w stołecznej Operze Narodowej.

Jak zaznaczył to także podziękowanie Panu Bogu za wolną i niepodległą ojczyznę, którą mamy dzisiaj. "Stąd specjalny utwór skomponowany przez pana prof. Pawła Łukaszewskiego na to wielkie wydarzenie jakim jest stulecie odzyskania niepodległości - <<Te Deum Polonia>>. Dzieło wdzięczności Bogu i wszystkim tym, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości" - powiedział prezydent.

A także wdzięczności - jak podkreślił - wielkim polskim politykom tamtego czasu, słynnym "sześciu ojcom odzyskania niepodległości", w tym Ignacemu Janowi Paderewskiemu. "I drugi utwór właśnie jego <<Fantazja polska>>, utwór naszego wspaniałego pianisty, który stał się dla niego przepustką do wielkiej międzynarodowej sławy" - zaakcentował Andrzej Duda przed koncertem, który odbywa się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

Prezydent zwrócił również uwagę na rolę polskiej kultury w odzyskiwaniu niepodległości. "Kultury, która dla odzyskania niepodległości przez Polskę, ale przede wszystkim dla utrzymania naszej polskiej tożsamości, krótko mówiąc polskości, odegrała na przestrzeni tego przecież ponad wieku niewoli i walk, które w tym czasie miały miejsce i kolejnych pokoleń, które następowały w Polsce walcząc o wolną Polskę, rolę szczególną" - dodał Andrzej Duda.

« 1 »
 • mee...
  30.10.2018 21:13
  III RP nie ma nic wspolnego z II Rzeczypospolita, ani z punktu prawa miedzynarodowego ani moralnego...swietujecie wiec z bolszewikami i chazarami, ktorzy umocnili swa wladze po okraglym stole - wydmuszke.
 • mee...
  30.10.2018 21:39
  ...po nowym roku wzrosna drastycznie ceny gazu i pradu, a do tego wejdzie nowy podpisany juz przez Dude padatek, ktory naklada 2 proc. haracz, za domy i mieszknia - dla przykladu, za mieszkanie warte 500 tys. trzeba bedzie zaplacic 10 tys rocznie, a do tego dojdzie podatek za ziemie, na ktorej stoi dom, nie zapominajac o chorendalnych procentach placonych za mieszkania, domy, ziemie...gaz nie wzrosnie ze wzgledu na ceny amerykanskiego gazu, a wzrosnie dlatego, ze Polska zaopatruje za darmo w gaz Ukraine. To co juz dzis - Szczesliwego Nowego Roku, a moze to byc rok z jednych ostatnich z nazwa Polska na mapie.
 • Katolik k
  30.10.2018 22:22
  Jedni Polske wskrzeszali drudzy bawia sie warcholow dzielac narod na sorty rasy panow i zdradzieckie mordy byle do koryta sie dopchac.Nawet w pochodzie 11 listopada nie ma juz kto isc ...Smutna ta i przygnebiajaca rocznica.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama