107,6 FM

Franciszek: Nie można oddzielać miłości Boga i miłości bliźniego

Na ścisłe powiązanie przykazania miłości Boga i miłości bliźniego wskazał Ojciec Święty w swoim rozważaniu przed niedzielą modlitwą „Anioł Pański”. Nawiązał w nim do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Mk 12, 28b-34).

Franciszek przypomniał, że Pan Jezus odpowiadając na pytanie uczonego w Piśmie, o to, które ze wszystkich przykazań jest pierwsze zacytował słowa z Księgi Powtórzonego Prawa (6,2-6). Wskazują one, że Bóg jest związany z nami nierozerwalnym przymierzem, umiłował nas, kocha nas i będzie nas miłował na zawsze. Jezus nauczył, że miłość Boga i miłość bliźniego są nierozłączne, a nawet co więcej, wspierają się nawzajem. Przeżywane razem, są prawdziwą siłą człowieka wierzącego.

„Miłowanie Boga oznacza codziennie wkładanie naszej energii, aby być jego współpracownikami, służąc bliźniemu bez zastrzeżeń, starając się wybaczyć bez ograniczeń i pielęgnując relacje komunii i braterstwa” - podkreślił papież.

Następnie Ojciec Święty wskazał, że dostrzeżenie bliźniego wymaga postrzegania świata spojrzeniem Jezusa, abyśmy zawsze wysłuchiwali i stawali u boku tych, którzy tego potrzebują. Zauważył, że „dzisiejsza Ewangelia zachęca nas wszystkich, abyśmy nie kierowali się tylko na naglące potrzeby najuboższych braci, ale przede wszystkim zwracali uwagę na ich potrzebę braterskiej bliskości, sensu życia i czułości. Stanowi to wyzwanie dla naszych wspólnot chrześcijańskich: chodzi o to, aby uniknąć niebezpieczeństwa bycia wspólnotami, które żyją wieloma inicjatywami, ale niewielu relacjami, wspólnotami, które są «stacjami obsługi», ale niezbyt towarzyszącymi, w pełnym i chrześcijańskim sensie tego terminu”.

Na zakończenie Franciszek przestrzegł, że złudzeniem byłoby utrzymywanie, iż kochamy bliźniego, nie miłując Boga. Równie iluzoryczne byłoby utrzymywanie, że kochamy Boga, nie miłując naszego bliźniego. „Ucznia Chrystusa charakteryzują dwa wymiary miłości - Boga i bliźniego, w ich jedności” - stwierdził papież.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • mee...
  04.11.2018 12:26
  Kto zatem jest naszym bliznim, kto jest naszym bratem, zaprawde nie ci do Boga nie miluja...dlatego Bog mowi do swego ludu, ktory wybral, ktory poucza, ktory napomina, ktory doswiadcza...ze wzgledu na liczne przewinienia ludu swego.
  doceń 0
 • mee...
  04.11.2018 13:30
  Jak mowi Slowo, glownym przewiniem ludu wybrnego jest balwochwalstwo, do ktorego dzis masoni podstepnie dozucaja by wroga swego milowac...przekrecajac Slowo, ktore mowi: miluj nieprzyjaciela swego, ale odnosi sie to, do nieprzyjaciol twoich wsrod ludu swego...dzis doszlo do tego, ze wsrod ludu wybranego nawzajem jest wiecej wrogosci, niz lud wybrany przejawia do swoich wrogow z poza ludu.
  doceń 1
 • Wertyu
  05.11.2018 12:28
  Nie chcę wybaczać satanistom!!
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama