107,6 FM

Papież: Bez wspominania Holokaustu godność człowieka będzie martwą literą

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek delegacji rabinów z Kaukazu, że wspominanie Holokaustu jest konieczne, bo - jak stwierdził - jeśli ludzkość nie wyciągnie lekcji z najczarniejszych stron historii, "godność człowieka pozostanie martwą literą".

"Chrześcijanin nie może być antysemitą" - mówił papież, który na audiencji przyjął delegację rabinów Światowego Kongresu Żydów z Gór Kaukazu, pochodzących z kilku krajów. Była ta pierwsza ich wizyta w Watykanie.

W przemówieniu do nich Franciszek przywołał swe spotkanie ze społecznością żydowską 23 września w Wilnie na Litwie w dniu 75. rocznicy likwidacji tamtejszego getta.

"Modliłem się przed pomnikiem ofiar Holokaustu i prosiłem Najwyższego, by pocieszył swój lud. Wspominanie Holokaustu jest konieczne, aby z przeszłości pozostała żywa pamięć" - oświadczył.

Papież przestrzegł: "Bez żywej pamięci nie będzie przyszłości, bo jeśli z najczarniejszych kart historii nie nauczymy się nie popełniać tych samych błędów, godnośc ludzka pozostanie martwą literą".

Franciszek mówił następnie, że 16 października minęła inna 75. "dramatyczna rocznica": łapanki w rzymskim getcie. Tak odniósł się do aresztowania przez Niemców ponad tysiąca Żydów, którzy zostali wywiezieni do Auschwitz.

"Za kilka dni, 9 listopada, minie 80 lat od tak zwanej Nocy Kryształowej, kiedy zniszczono wiele żydowskich miejsc kultu, także z zamiarem wykorzenienia tego, co w sercu człowieka i ludu jest absolutnie nienaruszalne: obecności Stwórcy".

"Kiedy zechciano zastąpić Dobrego Boga bałwochwalstwem władzy i ideologią nienawiści, doszło do szaleństwa zagłady ludzi. Dlatego wolność religijna jest najwyższym dobrem, które trzeba chronić, fundamentalnym prawem człowieka, bastionem przeciwko totalitarnym żądaniom" - dodał papież.

"Dzisiaj wciąż niestety obecne są postawy antysemickie. Jak przypomniałem wiele razy, chrześcijanin nie może być antysemitą. Nasze korzenie są wspólne. Byłoby to sprzeczne z wiarą i z życiem" - powiedział Franciszek i stwierdził: "Razem jesteśmy natomiast wezwani do tego, by zaangażować się na rzecz tego, aby antysemityzm został odrzucony przez wspólnotę ludzką".

Franciszek położył nacisk na to, że zawsze podkreślał znaczenie przyjaźni oraz dialogu między żydami i katolikami.

"To dialog, który jesteśmy wezwani krzewić i rozszerzać do poziomu międzyreligijnego dla dobra ludzkości" - wskazał.

« 1 »
 • Yutka
  05.11.2018 19:49
  Do Pana "Obcy": Jeśli Pan nie walczy no to cieszę się. Nie słyszałam, aby ktoś z wymienionych na początku Nacji powiedział o mnie, chodzącą na Marsz Niepodległości że jestem faszystką. A pewne środowiska o których Pan dobrze wie, od razu mnie taką ochrzciły i patrzą na mnie jak "z wysypką chorującą na odrę" . Jak powiedziałam im, że byłam na Marszu w 2014 r. i widziałam jak chłopcy z Legionowa ci od min. Sienkiewicza ćwiczyli sobie "walki w terenie" na ulicach Warszawy i bicie tłumu młodych (a i starszym na przystanku też się co nieco dostało) - powiedziano mi, że dobrze im tak bo to ONR! Trudno kobiecie ok. 50-tki z wnukiem 10-letnim wmówić przynależność do ONR!! Byłam i bywałam w Niemczech widziałam tam PRAWDZIWYCH neofaszystów - którym BND pozwala działać legalnie i legalnie demonstrować. Chłopcy spod znaku ONR to przedszkole (nie znaczy, że mają się stać uniwersytetem, bo nie pochwalam tego - by było jasne!). Ale mamy wolność i co w granicach prawa - to jest dozwolone. Skoro moi znajomi KOD-owcy poczynają sobie jak poczynają wulgarnie i brutalnie - - ochraniani przez farmazonów i nie widzę aby ich ktoś ich potępiał z ważnych luminarzy z ich strony bo przecie walczą o tzw. Konstytucję i to ich się usprawiedliwia i rozszerza się im prawo jak tylko można, także w sądach polskich. A bronią Konstytucji ulepionej przez 3 znanych nam ludzi, o której to Konstytucji Zb. Herbert i J. Giedroyc wyrazili się jasno i treściwie. Na szczęście MOJA BABCIA opowiadała mi prawdę o podobnych takich samych mołojcach spod naszego ZNAKU w Przytyku przed wojną w czasie jarmarku oraz w warszawskim getcie, którzy się nie różnili NICZYM od tych w studenckich czapkach co robili getto ławkowe w salach uniwersyteckich. Widziałam też w Izraelu jak tamtejsi szturmowcy poczynają sobie z Palestyńczykami, także katolikami, których trochę znam, bo jeżdżę tam z nimi się modlić we wspólnotach. A piszę to wszystko gwoli prawdy, nie generalizując i wyrażając życzenie, aby ci którzy rzucają słowo "faszyści" także nie generalizowali, tym bardziej, że są środowiskiem o olbrzymich możliwościach medialnych, tu i poza krajem, robiąc opinię o Polsce niesprawiedliwą, sącząc Zachodowi bezczelne kłamstwa.
 • tomak
  05.11.2018 21:18
  ""Dzisiaj wciąż niestety obecne są postawy antysemickie." Dzisiaj wciąż niestety w świecie obecne są postawy antychrześcijańskie. Chrześcijanie giną setkami tysięcy, głównie w Afryce i Azji. Nikt się o nich nie upomina. Czy Franciszek mógłby być nieco śmielszy w obronie katolików (chrześcijan, którym przewodzi?
  doceń 5
 • podaj nick
  05.11.2018 22:15
  Holocaustu ale czyjego, bo np. było ludobójstwo Ormian, w którym maczali palce przedstawiciele pewnej zawsze pokrzywdzonej przez los nacji, Greków Pontyjskich i Asyryjczyków, ludobójstwo ludu Herera, ludobójstwo Polaków mieszkających na wschód od Buga po 17 września i późniejszych sowieckich wywózkach na wschód, statystycznie zginął wtedy co 3 polski mieszkaniec cywilny tych terenów, z dawniejszych wydarzeń Rzeź Béziers lub "nawracanie" na chrześcijaństwo plemion słowiańskich za czasów Henryka Ptasznika, czy są holocausty mniej i bardziej godne pamięci
 • WAŻNIEJSZE TERAZ
  06.11.2018 08:39
  jest ratowanie żyjących zagrożonych morderstwem i prześladowaniami - natychmiastowa pomoc dla chrześcijanki - katoliczki Asi Bibi. Co robi w tym temacie Watykan i polski Episkopat? Szturmujmy ich drzwi i prośmy o ratunek dla prześladowanych chrześcijan. Jest petycja o ratunek DZISIAJ ŻYJĄCEJ Asi Bibi na stronach PCH24
  Kim jesteśmy, jeśli nie walczymy o dzisiaj żyjących, a skupiamy się wyłącznie na rozpamiętywaniu traumy jednej nacji (choć jak wiadomo, w Holokauście ginęły także inne i nie wolno o nich zapominać)?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama