107,6 FM

Gliński: Organizacja marszu państwowego nie jest związana z decyzją Gronkiewicz-Waltz

Decyzja o zorganizowaniu marszu państwowego nie była związana z decyzją Hanny Gronkiewicz-Waltz o wydaniu zakazu organizacji w niedzielę 11 listopada Marszu Niepodległości - powiedział w piątek w radiowej Trójce wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała w środę o wydaniu zakazu organizacji w niedzielę 11 listopada Marszu Niepodległości. Tego dnia prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim; na spotkaniu ustalono, że zostanie zorganizowany "wspólny biało-czerwony marsz", który będzie objęty patronatem narodowym przez prezydenta, a jego organizacją zajmie się rząd.

Odnosząc się do sprawy Gliński zaznaczył, że "było oczywiste", że Sąd Okręgowy w Warszawie uchyli decyzję prezydent Warszawy, ponieważ nie miała ona podstaw prawnych. "Decyzja o zorganizowaniu marszu państwowego nie była związana z decyzją pani Gronkiewicz-Waltz" - stwierdził. Zdaniem Glińskiego, rząd od dawna chciał zorganizować marsz, choć "dynamika sytuacji politycznej w Polsce nie ułatwiała tego". "Jest ostry konflikt i cokolwiek się zrobi, to zawsze jest wrzask" - ocenił.

Przypomniał, że rząd prowadził rozmowy ze środowiskami narodowymi o organizacji wspólnego marszu, jednak środowiska te "były bardzo sztywne w rozmowach". "Cieszę się, że to się zmieniło i myślę, że nie będzie problemu. Że dotychczasowi organizatorzy posuną się i wpuszczą państwo Polskie jako organizatora" - zaznaczył.

Odnosząc się do incydentów, które miały miejsce na Marszu Niepodległości w poprzednich latach ocenił, że manifestacje były "dobrze zorganizowane", a prowokacje "się zdarzają". "Niestety, w zeszłym roku był ten kretyński transparent wniesiony. To się niestety, jak pani wie, zdarza. To się niestety zdarza, nie takie prowokacje w takich marszach i innych sytuacjach miały miejsce" - powiedział Gliński.

Jak ocenił wicepremier, upaństwowienie marszu daje gwarancję, że przebiegnie on spokojnie. "Panujemy nad tym (...). Wiemy, że różni prowokatorzy, czy też (grupy) neolewackie szykowały się i szykują, żeby tutaj próbować upiec jakąś swoją pieczeń polityczną" - zaznaczył. (...) To jest naprawdę radosne święto i tysiące Polaków samą swoją obecnością - taką normalną obecnością - dadzą gwarancję tego, że będzie tam godnie, spokojnie i normalnie" - zapewnił Gliński. 

« 1 »
 • A.G.
  09.11.2018 11:20
  Minister Gliński kpiny sobie robi z ważnego święta państwowego i udaje, że wszystko jest w porządku. Jeśli się zważy, że dopiero na trzy dni przed świętem władze się ocknęły i postanowiły zorganizować marsz. Gdyby nie zapadła decyzja decyzja prezydenta Warszawy o zakazie marszu dla ONR, to żadnego marszu organizowanego przez władze centralne nie byłoby w Warszawie.
  doceń 10
 • passenger
  09.11.2018 11:27
  "... że dotychczasowi organizatorzy posuną się i wpuszczą państwo Polskie", wcześniej Premier mówił o tym, że organizatorzy tzw. marszu niepodległości nie zgodzili się na to aby na marszy "były tylko biało-czerwone flagi"... to właściwie tyle w kontekście patriotyzmy nacjonalistów, którzy organizują ten marsz. Nie ma na nim miejsca dla Polski
  doceń 4
 • mee...
  09.11.2018 11:34
  Zament wiekszy niz u platformy niemieckiej...wowczas przynajmniej byl wyrazny podzial, na my i oni, co te jest zludne...bo, kto przypomina sobie m Michnika, jak w wieziu pisal manifesty, a od klawisza domagal sie kolorowego telewizora, straszac skarga na niego u kiszczaka...)))
  doceń 0
 • velario
  09.11.2018 13:31
  Może by tak jednak obóz dobrej zmiany uzgodnił jedną wersję? Nie jesteśmy aż tak głupi, jak pan zapewne uważa, a i pamięć mamy dobrą. Cytat z artykułu, który ukazał się na "GN" nie dalej jak wczoraj: "Pytany [Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta], dlaczego prezydent i premier nie podjęli wcześniej decyzji o zorganizowaniu uroczystości państwowej 11 listopada Dera odpowiedział: "Ta decyzja zapadła w związku z decyzją pani Gronkiewicz-Waltz". (www.gosc.pl/doc/5142796.Marsz-11-listopada-bedzie-panstwowym-marszem-pokoju)
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama