107,6 FM

15 lat temu zmarł ks. Stanisław Tkocz

Przez blisko 30 lat był redaktorem naczelnym "Gościa Niedzielnego".

W rocznicę jego śmierci w katowickiej katedrze modlili się za niego m.in. pracownicy "Gościa". Odwiedzili też jego grób. W homilii ks. Rafał Skitek, redaktor naczelny Radia eM, mówił o prymacie prawdy w życiu ks. Stanisława Tkocza. Walczył o nią nie tylko w czasach PRL-u i cenzury, ale i po 1989 roku.

Ks. Stanisław Tkocz przez blisko 30 lat kierowania "Gościem Niedzielnym" przekształcił go z niewielkiego, czterostronicowego pisma, rozprowadzanego głównie na Górnym Śląsku, w wielki ogólnopolski tygodnik opinii. Po upadku komunizmu w Polsce powołał w różnych częściach Polski 12 oddziałów diecezjalnych i zadbał o zorganizowanie kolportażu.

Urodził się w 1931 r. w Jastrzębiu-Zdroju, w patriotycznej rodzinie. Jego ojciec był powstańcem śląskim. W czasach licealnych interesował się marksizmem; rozpoczął studia dziennikarskie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po roku rzucił jednak te studia i wstąpił do seminarium.

Pracował jako wikariusz w Wodzisławiu Śl., a później jako notariusz i kanclerz katowickiej kurii diecezjalnej. W 1974 roku został redaktorem naczelnym "Gościa Niedzielnego". Sprawował tę funkcję do śmierci 13 listopada 2003 roku.

W najbliższym "Gościu Niedzielnym" nr 46 na 18 listopada znajdzie się poświęcony ks. Stanisławowi Tkoczowi tekst Andrzeja Grajewskiego.

15 lat temu zmarł ks. Stanisław Tkocz   Modlitwa nad grobem śp. ks. Tkocza Przemysław Kucharczak /Foto Gość

15 lat temu zmarł ks. Stanisław Tkocz   Grób ks. Tkocza na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach. Przemysław Kucharczak /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama