107,6 FM

Aukcja pierwszej książki polskiej

W krakowskim antykwariacie wystawiono na aukcję egzemplarz pierwszej drukowanej książki polskojęzycznej - "Raju Dusznego" w przekładzie Biernata z Lublina.

Cena wywoławcza wydanego po 1587 r. modlitewnika, bogato ilustrowanego drzeworytami, wynosi 90 tys. zł. Aukcja, prowadzona drogą internetową, potrwa do 14 grudnia.

- Pojawienie się tej książki, to sensacja naukowa i antykwaryczna. Egzemplarze „Hortulus Animae czyli Raju Duszny” nie pojawiały się bowiem do tej pory w handlu antykwarycznym. Nasz egzemplarz, jest jedynym znanym do tej pory egzemplarzem tej edycji - poinformował Piotr Wójtowicz z Antykwariatu Wójtowicz

- Z opisu istniejących wydań polskiego "Hortulusa" wynika, że oferowany egzemplarz, wydany w krakowskiej oficynie Mikołaja Szarfenberga, pod względem liczby kart i stanu fizycznego należy do jednego z najlepiej zachowanych i porównać go można z trzema egzemplarzami z Biblioteki Watykańskiej, Biblioteki Ossolineum i Biblioteki Jagiellońskiej (dotyczy wydania XVII-wiecznego). Wszystkie pozostałe liczą w sumie zaledwie 29 kart - dodał P. Wójtowicz.

Egzemplarzy "Raju Dusznego" zachowało się zaledwie kilka m.in. dlatego, że ze względu na popularność i częste użytkowanie były dosłownie „zaczytywane”. Książka ukazała się po polsku po raz pierwszy w 1513 r. w krakowskiej oficynie Floriana Unglera. Była w ogóle pierwszą drukowaną książką polskojęzyczną. Wznawiano ją potem wielokrotnie aż do I połowy XVII w.

Autor przekładu Biernat z Lublina (1465-1529) był poetą, jednym z ojców literatury polskiej. "Niewdzięczna potomność o nim najniesłuszniej zapomniała; on przed Rejem i Bielskim tworzył literaturę polską; on, nie Rej, w niej wodził rej" - napisał o nim Aleksander Brückner w biogramie opublikowanym w "Polskim Słowniku Biograficznym"

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama