107,6 FM

Muzeum Powstania Warszawskiego będzie większe

Zniknąć mają kolejki do wejścia. Od strony ul. Towarowej powstanie wielki hall z zielonym dachem i łagodnym spadkiem o charakterze ogrodowo-parkowym, zaprojektowany przez studio Nizio Design.

- Za rok Muzeum Powstania Warszawskiego będzie obchodzić 15-lecie istnienia. To epoka w dziejach instytucji i w życiu miasta. Gdy otwieraliśmy muzeum, nasze budynki były najwyższe w okolicy, a dziś czujemy się jak katedra św. Patryka na Manhattanie - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor MPW.

W siedzibie Oddziału Warszawskiego SARP ogłoszono wyniki konkursu na rozbudowę i modernizację muzeum. Na konkurs wpłynęło jedynie 11 prac.

I nagrodę, w wysokości 66 tys. zł brutto, oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji otrzymał projekt pracowni Nizio Design. To samo studio jest autorem projektu ekspozycji i wystawy głównej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Nizio Design współpracował również z MPW przy realizacji ekspozycji.

Nowy budynek muzeum powstanie od strony ul. Towarowej. Tu rozpoczną zwiedzanie widzowie. Podziemnym łącznikiem dotrą na ekspozycję główną albo do wielofunkcyjnej sali. Będą mogli również wyjść schodami na dach, który przypominać będzie ogród.

Nowe wejście będzie umożliwiać sprawną obsługę wycieczek, bez konieczności formowania kolejki na zewnątrz budynku. Zejście do kondygnacji podziemnej, stanowiące łącznik z istniejącym budynkiem, jest dostosowane do liczby gości muzealnych i nie powoduje zakłócenia drogi do budynku głównego. Kompozycja pawilonu wejściowego z zielonym dachem o łagodnym spadku i charakterze ogrodowo-parkowym pozwala na realizację różnorodnych plenerowych wydarzeń edukacyjnych planowanych przez MPW.

Rozbudowa muzeum zostanie sfinansowana m.in. przez m.st. Warszawę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama