107,6 FM

Franciszek na audiencji generalnej pozdrowił Polaków ze Lwowa

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w środę pozdrowił przybyłych na nią Polaków ze Lwowa. W katechezie mówił, że przykazania wyznaczają granicę, "poza którą człowiek niszczy sam siebie i bliźniego" oraz relacje z Bogiem i innymi ludźmi.

Zwracając się do polskich pielgrzymów Franciszek powiedział: "W sposób szczególny pozdrawiam obecnych tu członków Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej we Lwowie na Ukrainie".

W dalszej części pozdrowień dla Polaków podkreślił, że przykazania ukierunkowują na drodze duchowej i uwrażliwiają serca, "abyśmy potrafili odkryć nasze słabości i złe pragnienia i pokornie zawierzać je miłosierdziu Boga".

Papieska katecheza poświęcona była ostatniemu przykazaniu: "Nie będziesz pożądał żony ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego". Słowa te wskazują, wyjaśniał, że "wszystkie wykroczenia rodzą się ze wspólnej przyczyny wewnętrznej: złych pragnień".

Franciszek przypomniał słowa Jezusa z Ewangelii: "Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota".

"Niezła lista, prawda?" - zauważył papież i dodał: "Dobrze wszystkim zrobi jej wysłuchanie". Papież wskazał: "Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym".

"Rozumiemy zatem, że cała droga wskazana przez Dekalog nie miałaby sensu, gdyby nie osiągnęła poziomu serca człowieka, w którym rodzą się te wszystkie brzydkie rzeczy" - zaznaczył.

"Jeśli serce nie zostaje wyzwolone, reszta na niewiele się zda", a przykazania Boże można sprowadzić tylko do "pięknej fasady życia" - stwierdził Franciszek. Ostrzegł, że "często za faryzejską maską duszącej poprawności kryje się coś brzydkiego".

W audiencji na placu Świętego Piotra uczestniczyło ponad 10 tys. osób.

« 1 »
  • Krzysiek
    21.11.2018 12:37
    >>słowa Jezusa z Ewangelii: "Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota"<<
    Kryterium postępowania wobec zachcianek ludzkiego-własnego serca dla Chrześcijanina jest Bóg.
    Super ciężko mają współcześni ludzi nie uznający Boga - MAJĄ te same zachcianki serca-swego serca - jakże biedni są w relacji do własnego serca!!! Kogo mają słuchać - celebrytów, pop-szołów śpiewających "słuchaj swego serca"???

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama