107,6 FM

Naczelnik Urzędu Skarbowego będzie ukarany za prowokację przeciwko mechanikowi?

Pierwszy wniosek o karę dyscyplinarną dla urzędnika państwowego ma zamiar złożyć Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Chodzi o prowokację przeciwko pracownikowi warsztatu samochodowego, przeprowadzoną przez Urząd Skarbowy w Bartoszycach - poinformowało PAP biuro rzecznika.

"Na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz wnioskuje o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec Małgorzaty Sipko, naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach (woj. warmińsko-mazurskie). Sprawa dotyczy głośnej prowokacji, przeprowadzonej przez pracowników tego urzędu w warsztacie samochodowym w Sędławkach koło Bartoszyc" - czytamy w środowym komunikacie.

Pismo, które chce złożyć Abramowicz, jest skierowane do dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

W opinii rzecznika MŚP, Urząd Skarbowy "zastawiając pułapkę wykorzystał odruch pomocy znajdującym się w potrzebie ludziom, co drastycznie przyczyniło się do zmniejszenia zaufania przedsiębiorców do administracji publicznej" - ocenił Abramowicz, który stwierdził naruszenie praw przedsiębiorcy przez organ państwowy.

Jak wyjaśniono w komunikacie biura rzecznika MŚP, chodzi o zdarzenie, do którego doszło 24 listopada 2017 roku.

Ok. 14.00 właściciel warsztatu Władysław Suszko zamknął dzienny raport kasowy, co oznacza zakończenie przyjmowania wpłat w danym dniu - przypomniano. W zakładzie jednak nadal był obecny mechanik. "Dwie kontrolerki z Urzędu Skarbowego w Bartoszycach podjechały pod warsztat Toyotą Avensis z niesprawnym przednim reflektorem i tylnym światłem. Naprawy dokonał znajdujący się w warsztacie mechanik podłączając odłączoną wtyczkę i montując w aucie prywatną, używaną żarówkę. Za usługę wziął oferowane mu 10 zł" - czytamy. Ponieważ nie mógł wprowadzić do rejestru VAT 2,3 zł należnego podatku, dokonujące prowokacji urzędniczki ukarały go 500-złotowym mandatem - dodano.

Mechanik odmówił przyjęcia mandatu, więc Urząd Skarbowy w Bartoszycach sporządził wniosek do Sądu Rejonowego o ukaranie go za wykroczenie skarbowe.

Sąd bez przeprowadzania rozprawy 27 kwietnia br. uznał pracownika winnym wykroczenia, ale odstąpił od wymierzenia mu kary - przypomniało biuro rzecznika MŚP. Z wyrokiem, jak czytamy, nie zgodziła się naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach, Małgorzata Sipko, która złożyła w tej sprawie sprzeciw. Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego sąd podtrzymał wcześniejszy wyrok. "Wówczas naczelnik US w Bartoszycach, gdy obowiązywały już przepisy Konstytucji Biznesu, złożyła apelację, domagając się ukarania mechanika jeszcze wyższą grzywną w wysokości 600 zł, twierdząc, że dokonany przez niego czyn +naraża Skarb Państwa na znaczne uszczuplenia podatkowe+" - dodano.

"Żądanie wymierzenia kary grzywny w wysokości 500 zł, później 600 zł w przypadku działania mechanika to rażące naruszenie zasady proporcjonalności obowiązującej w Konstytucji Biznesu" - uznał rzecznik MŚP. Podkreślił, że wymierzona kara "powinna być proporcjonalna do przewinienia".

Po nagłośnieniu sprawy przez media Małgorzata Sipko wycofała apelację, której termin rozpatrzenia był wyznaczony na 20 listopada br.

W opinii Abramowicza, choć do zdarzenia doszło przed wejściem w życie Konstytucji Biznesu, to późniejsze działania naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach (po wejściu w życie przepisów Konstytucji Biznesu 30 kwietnia 2018 r.) są "jawnym pogwałceniem jej zasad".

"Uporczywe odwoływanie się od decyzji sądu nosi znamiona nękania polskiego mikroprzedsiębiorcy" - ocenił Abramowicz.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców został powołany na sześcioletnią kadencję, aby chronić interesy mikro, małych i średnich firm (które stanowią 99,8 proc. podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w Polsce) oraz poprawić jakość otoczenia prawnego, w którym funkcjonują. Głównym zadaniem rzecznika jest wdrożenie w życie zapisów Konstytucji Biznesu.

« 1 »
 • Kuba
  21.11.2018 18:40
  Jeśli prawdą jest to, jak opisują to media, to taki sposób prowadzenia kontroli jest zupełnie idiotyczny. Natomiast oszustwa podatkowe są poważnym problemem i są bardzo rozpowszechnione. Nie mówię o jakiś mafiach VAT-owskich. Mówię o całych sektorach gospodarki, które nie ewidencjonują dochodu i nie odprowadzają od tego podatku dochodowego i VAT-u.

  Np. wszelkiej maści firmy remontowo-budowlane (nie mówię o dużych kontraktorach, ale o firmach zajmujących się np. remontami domów i mieszkań), rzemieślnicy, jak np. stolarze, fryzjerzy, kosmetyczki, warsztaty samochodowe. Jak obserwuję to u siebie w okolicy, to duża większość tych firm nie nabija przychodów na kasę fiskalną, nie wystawia rachunków czy faktur.
 • Kazimierz
  21.11.2018 19:34
  To nie tylko problem nękania. Wyrok sądowy jest tylko pozornie korzystny dla przedsiębiorcy. Sąd jednak uznał, że pracownik był winny. Oznacza to, że pomoc innym może być przyczyną kłopotów. Tym bardziej, że sądy często uznawały za niewinnych oskarżanych o przekroczenie prawa, np. podczas protestów anty PiS, czy agentów SB (bo nikomu nie wyrządzili krzywdy - Marian Jurczyk). Taka prowokacja, to niszczenie więzi międzyludzkich i powinna być bardzo surowo ukarana. Bo kara, poza sprawiedliwością, ma też mieć charakter odstraszający.
  doceń 21
 • pracownikbudżetówki
  22.11.2018 00:45
  Życzę takim urzędnikom wylania z pracy. Zamiast pracą wspierać przedsiębiorców niosą do sądu Kowalskiego za 10 zł dobrego uczynku. NIE CHCĘ TAKICH URZĘDNIKÓW, KTÓRZY SKAZUJĄ CZŁOWIEKA ZA DOBRE UCZYNKI. TO JAK KIEDYŚ Z PIEKARZEM. NALEŻY SKONTROLOWAĆ POCZYNANIA FINANSOWE TAKOWYCH URZEDNIKOW W SFERZE POCZYNIONYCH OBROTÓW GOTÓWKOWYCH Z TOLERANCJĄ DO 10 ZŁ. NIECH, SIĘ POCHWALĄ "LOJALNOSCIĄ" WOBEC PAŃSTWOWEJ SKARBONY.
  doceń 16
 • gł.mechanik
  14.12.2018 10:00
  Ja już od dawna na wymianę żarówki każę się umówić za tydzień. Nie ma kłopotu ze skarbówką, a klient nabiera szacunku i bez gadania płaci dwie stówy plus VAT.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama