107,6 FM

Zaśpiewają w sercu Paryża

Krakowscy muzycy z bazyliki Mariackiej i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia uświetnią otwarcie Kaplicy Polskiej w katedrze Notre-Dame w Paryżu.

Zespół wokalny bazyliki Mariackiej Cappella Marialis oraz orkiestra symfoniczna Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach wystąpią w sobotę 1 grudnia w paryskiej katedrze na koncercie poprzedzającym Mszę św. inaugurującą Kaplicę Polską. Krakowscy muzycy zadbają również o oprawę muzyczną liturgii.

W Kaplicy Polskiej znajduje się wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. Podczas sobotniej inauguracji zostaną tam uroczyście wprowadzone relikwie św. Jana Pawła II.

Mszy św. przewodniczyć będzie abp Stanisław Gądecki. – Stolica Francji to miejsce szczególnie ważne dla historii naszego kraju. To tu mieszkała Wielka Emigracja Polska, która walczyła o niepodległość ojczyzny, w Paryżu powstała najstarsza Polska Misja Katolicka na świecie, w tym mieście tworzyli m.in. Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid i Fryderyk Chopin – powiedział przewodniczący Episkopatu Polski, podkreślając, że inauguracja Kaplicy jest wydarzeniem historycznym dla Polaków żyjących w kraju i za granicą.

Kaplica Polska jest drugą, obok meksykańskiej, narodową kaplicą w katedrze Notre-Dame. Jej otwarcie wpisuje się w uroczystości związane z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Paryską katedrę odwiedza rocznie ok. 15 mln pielgrzymów i turystów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Piotr
    28.11.2018 19:36
    Może po otwarciu kaplicy zwiększy się liczba odwiedzających ją Polaków mieszkających we Francji. Oby!
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama