107,6 FM

Zniszczono 22 figury świętych poświęcone w 100. rocznicę odzyskania niepodległości

22 figury z Alei Świętych przy kościele parafialnym w Zarzeczu koło Niska na Podkarpaciu zniszczyli nieznani sprawcy - poinformowała we wtorek PAP podkarpacka policja. Zostały poświęcone 11 listopada z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak poinformowała we wtorek PAP podkomisarz Ewelina Wrona z zespołu prasowego podkarpackiej policji, do zniszczenia figur doszło w niedzielę. Straty oszacowano na około 50 tys. zł. Policja poszukuje sprawców wandalizmu.

Aleja świętych, ufundowana przez proboszcza i parafian, powstała przy kościele parafialnym Matki Bożej Śnieżnej w Zarzeczu koło Niska. Kolorowe figury wykonane z żywicy epoksydowej ustawiono na kolumnach. Zostały poświęcone 11 listopada w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak powiedział we wtorek PAP proboszcz parafii ks. Jan Rokosz, wszystkich figur było 28, przy czym dwie (św. Maksymiliana i św. apostoła Judy Tadeusza) znajdują się w kościele, a trzy (św. Rodziny, św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła) nad drzwiami wejściowymi. Natomiast w Alei Świętych na zewnątrz kościoła ustawiono 23 figury, z których 22 zostały zniszczone. Ocalała tylko figura św. Pawła.

Proboszcz dodał, że z rozmów z parafianami wynika, iż chcą, aby ocalałe fragmenty figur pozostały w alei jako pewnego rodzaju memento. Aleja zaś będzie się prawdopodobnie nazywała Golgotą Świętych.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama