107,6 FM

Brazylia wycofuje się z organizacji konferencji klimatycznej ONZ w 2019 r.

Brazylia wycofała ofertę goszczenia u siebie w przyszłym roku konferencji klimatycznej ONZ - poinformowało w środę MSZ tego kraju, co spowodowało, że główne ugrupowania ekologiczne kwestionują zaangażowanie rządu w redukcję emisji dwutlenku węgla.

Rio de Janeiro wycofało się z organizacji konferencji na temat zmian klimatu z powodu "obecnych ograniczeń budżetowych, które prawdopodobnie utrzymają się i w najbliższej przyszłości" - napisano w oświadczeniu brazylijskiego MSZ.

Fundacje ochrony środowiska zinterpretowały decyzję jako ukłon w stronę prezydenta elekta Jaira Bolsonaro, który zapowiedział podczas kampanii, że wycofa Brazylię z paryskiego porozumienia klimatycznego.

Naukowcy zajmujący się klimatem twierdzą, że deklarowany przez Bolsonaro zamiar eksploatacji Amazonii może uniemożliwić największemu państwu Ameryki Łacińskiej osiągnięcie celu, jakim jest redukcja emisji w nadchodzących latach.

Organizacja ekologiczna WWF w Brazylii napisała w oświadczeniu, że "udział Brazylii (w porozumieniu klimatycznym) ma kluczowe znaczenie dla realizacji globalnych celów, ponieważ nasz kraj jest obecnie siódmym największym emitentem gazów cieplarnianych, a Amazonia odgrywa kluczową rolę w regulowaniu globalnego klimatu".

Kandydatura Brazylii do zorganizowania konferencji w przyszłym roku miała być rozpatrywana na tegorocznej Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), która rozpocznie się 2 grudnia w Katowicach.

Prezydent elekt Bolsonaro, który obejmuje urząd 1 stycznia, zapowiadał w trakcie kampanii pomoc górnictwu i wielkim latyfundiom przetwórstwa rolniczego w celu ich ekspansji na chronionych obszarach, w tym w amazońskich lasach.

« 1 »
 • Pol
  29.11.2018 08:31
  No to Brazylia miała odwagę opowiedzieć się za prawdą i zdrowym rozsądkiem. A w Polsce "Szczyt klimatyczny" niestety się odbędzie, i to na Śląsku, który tradycyjnie żył z węgla:(
  doceń 8
 • Jan
  29.11.2018 10:01
  Te organizacje "ekologiczne" mają gdzieś klimat i środowisko! Im chodzi tylko, aby naganiać kasę tym, którzy ich finansują i w tym celu posługują się kłamstwami. CO2 + światło słoneczne + rośliny zielone = źródło wszelkiego życia na Ziemi. O tym zapomnieli już uczeni.
  doceń 7
 • Gość
  29.11.2018 10:48
  Nie trzeba eksploatować Amazonii. W Brazylii 6% powierzchni kraju to pola uprawne, a 7% to rezerwa, którą (będzie) można wykorzystać rolniczo (w przyszłości). Ta rezerwa to nie są lasy, tylko można to nazwać nieużytkami, a których rośnie trawa i niewielkie "krzaczki".
  doceń 5
 • rozsadny
  04.12.2018 16:50
  I prawidłowo, Polska też powina te szczyty zbojkotować.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama