107,6 FM

Włochy: Rząd za krucyfiksami i szopkami bożonarodzeniowymi w szkołach

Członkowie włoskiego rządu opowiadają się za krucyfiksami i bożonarodzeniowymi szopkami w klasach lekcyjnych.

"Krucyfiks jest dla mnie symbolem naszej historii, naszej kultury, naszych tradycji"- powiedział minister edukacji Marco Bussetti podczas przemówienia w Rzymie do Stowarzyszenia Szkół Katolickich. "Nie mogę sobie wyobrazić, że powoduje to problemy w naszych salach szkolnych, wręcz przeciwnie, może pomóc dzieciom myśleć o naszej historii" - powiedział minister.

Kiedy szkoła w Terni nie pozwoliła na umieszczenie tradycyjnej szopki z szacunku dla dzieci innych kultur, minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini określił ten krok jako "idiotyzm". "Nie chodzi tylko o religię, chodzi o historię, korzenie, kulturę. Nie poddam się" - napisał minister na Facebooku.

Z kolei Valeria Alessandrini, przedstawicielka włoskiej partii "Liga Północna" również zaprotestowała publicznie wobec decyzji szkoły w Terni. Wskazała na znaczenie rodzimej kultury dla wolnego społeczeństwa. "Tylko jeśli Włochy uszanują własne tradycje, to na tej podstawie będzie można wyjaśnić innym, że także każdy inny może praktykować swoją wiarę. Jednocześnie oczekuje się, że szanowana będzie historia i kultura kraju, w którym się żyje" - napisała.

Wyraziła nadzieję, że dzieci i młodzież będą mieli okazję przeżywać Boże Narodzenie w jego pięknie i znaczeniu wraz ze swoimi przyjaciółmi i rodzinami. Krytycznie wskazała na "działające od lat siły, które domagają się usunięcia wszystkich chrześcijańskich symboli z włoskich szkół, aby szanować inne kultury".

« 1 »
 • gut
  05.12.2018 16:34

  Bosmans Phil: >Boże Narodzenie jest czymś więcej
  niż tylko pięknym przeżyciem,
  wspomnieniem z dzieciństwa,
  pamiątką z odległej przeszłości.
  Boże Narodzenie jest wołaniem Boga
  o miłość między ludźmi,
  o zrozumienie i ofiarność,
  o wybaczenie i zgodę,
  o pokój i przyjaźń.<
  [ Cytat z książki "Boże Narodzenie"] ;)
  doceń 7
 • czloax
  05.12.2018 16:56
  Brawo Italia! Głos rozsądku w puszczy absurdu!
  doceń 20
 • zibi
  05.12.2018 18:09
  Tu nie chodzi o szacunek dla dzieci innych kultur tylko o zniszczenie tradycji i kultury chrześcijańskiej
  doceń 18
 • Gość2
  05.12.2018 18:10
  Brawo rząd włoski! Nie wolno dać sobie wmówić, że kultura chrześcijańska musi zostać wymazana z przestrzeni publicznej. Nie wolno pozwalać na utratę własnej tożsamości.
  doceń 13

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama