107,6 FM

Bractwo św. Piotra: Umiłowanie Tradycji - tylko w jedności z papieżem

Przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, ks. Andrzej Komorowski zdystansował się od niedawnej decyzji lefebrystowskiego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X...

Przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, ks. Andrzej Komorowski zdystansował się od niedawnej decyzji lefebrystowskiego Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X o odrzuceniu jedności ze Stolicą Apostolską w imię „błędów doktrynalnych”, w jakie rzekomo popadł Kościół od czasu Soboru Watykańskiego II. - Nie ma możliwości pójścia do raju bez jedności z papieżem - stwierdził zdecydowanie duchowny.

Stoi on na czele tego stowarzyszenia życia apostolskiego na prawie papieskim, w którym odprawia się Mszę św. i udziela sakramentów w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (tzw. rycie przedsoborowym), pozostając jednocześnie w jedności z papieżem. Twórcy Bractwa św. Piotra należeli do Bractwa św. Piusa X, założonego przez abp. Marcela Lefebvre’a, dopóki w 1988 r. nie wyświęcił on czterech biskupów bez zgody papieża, tym samym ściągając na siebie ekskomunikę (zdjętą w 2009 r. przez Benedykta XVI z tych biskupów). Dla tych, którzy odeszli wówczas od lefebrystów powstało Bractwo św. Piotra.

- Papież jest widzialnym obliczem naszego Pana. Jedność z nim jest bardzo istotna, jeśli chce się być w Kościele. Jest tylko jeden Kościół, zbudowany na Panu, a papież jest jego widzialnym wikariuszem - stwierdził 44-letni ks. Komorowski. Zastrzegł, że nie oznacza to, iż „sprawowanie władzy papieskiej jest zawsze właściwe, ale nie może to być powodem lub usprawiedliwieniem dla robienia tego, co się chce”.

Z kolei ks. Bernhard Gerstle z niemieckiego dystryktu Bractwa św. Piotra sprzeciwił się nazywaniu jego członków tradycjonalistami. - Nie podoba mi się słowo „tradycjonalista”. Nie jesteśmy „tradycjonalistami”, tylko po prostu katolikami. I jako katolicy cenimy Tradycję - wyjaśnił duchowny.

- Dużo modlę się za moich starych, dobrych przyjaciół z Bractwa św. Piusa X, aby zjednoczyli się z Kościołem - przyznał ks. Josef Bisig, współzałożyciel i pierwszy przełożony generalny Bractwa św. Piotra. Jego zdaniem nie powinni oni „stawiać warunków”, tylko przyjąć „autorytet żywego Magisterium” Kościoła.

Dom macierzysty Bractwa znajduje się we Fryburgu, zaś dwa seminaria duchowne - w Niemczech i w USA. Uczy się w nich, że wierność Tradycji przeżywa się jedynie przez „pokorne przylgnięcie do Świętej Matki-Kościoła” („bez stawiania warunków” - jak wyjaśnia ks. Bisig), a nie „poprzez osobistą, relatywistyczną i egoistyczną interpretację treści depozytu wiary”.

Do Bractwa należy do niego 300 księży, w tym sześciu Polaków.

« 1 »
 • MichaŁ
  15.12.2018 09:52
  Gość.pl sprawdź rzetelnie informacje zanim napiszesz artykuł i nie używaj obraźliwych określeń typu „lefebryści”. I przestańcie proszę siać wśród Polaków przekonanie o ekskomunice której jak stwierdził Benedykt XVI nigdy nie było
  doceń 14
 • nicki
  15.12.2018 11:54
  Chyba w żadnym innym kraju nie odnoszono się z taką wrogością do Bractwa św. Piusa X, jak w Polsce. I nadal sieje się fałszywe informacje na temat tego ortodoksyjnego zgromadzenia pomimo, że kryzys, w jakim pogrąża się KK po SVII potwierdza, że to Bractwo św.PiusaX ma słuszność trzymając się magisterium przedsoborowego.
  doceń 15
 • aaaeeeeuuu
  15.12.2018 13:10
  "Nie ma możliwości pójścia do raju bez jedności z papieżem" - Czyli wszyscy prawosławni, protestanci oraz innych wyznań chrześcijańskich idą do piekła. Bil Graham już tam jest. Tak to wynika z tej wypowiedzi.
 • katolik
  17.12.2018 16:46
  Zadziwiająca jest ignorancija niektórych wypowiadających się, np:

  mrvn : Prawosławni są zgodni z pierwszą setką papieży, a protestanci z jeszcze kilkudziesięcioma kolejnymi

  To oczywista nieprawda. Chociaż prawosławni uznają niektóre dogmatyczne orzeczenia soborów sprzed schizmy, to nie uznają papieży. Schizma, i dodajmy herezja, prawosławna polega nie tylko na odrzuceniu późniejszych orzeczeń dogmatycznych, ale na odrzuceniu SAMEGO Urzędu Piotrowego. A więc, nawet jeśliby uznali wszelkie ważne orzeczenia w sprawie wiry i moralności, to i tak byliby odszczepieńcami i heretykami.

  A pisanie, że niby protestanci "są zgodni z papieżami" to dowód na ignorancję do kwadratu. Protestanci odrzucili właściwie całe Nauczanie Kościoła, całą hierarchię i wszystkie sakramenty poza chrztem.

  Słowa "bramy piekielne nie przemogą" wcale nie znaczą, że hierarchia kościelna nie może zbłądzić. Może, widzimy to dzisiaj w na straszliwą skalę, większą nawet niż w czasie herezji ariańskiej, w którą popadła większość biskupów. Prawdziwość słów Jezusa Chrystusa potwierdza jednak postawa świętego bpa Anastazego, który z rzeszą wiernych opeirał się tej herezji, jak później abp. Leveibre i jego Bractwo.

  Albo

  Servodidio : To Następca Piotra dostał klucze ... jak poważnie traktuje fragment "Tobie dam klucze", skoro nie chcą widzialnej łączności z obecnym Następcą Piotra...

  Trzeba wyjaśnić, że to nie Bergoglio dostał te klucze, ani Wojtyła, ani Montini, ani ... tylko św. Piotr. Trzeba to rozumieć tak, że te Klucze przynależą urzędowi papieskiemu, a nie papieżom, jako prywatnym osobom. Te klucze nie są więc do prywatnego użycia.

  Niestety od lat wmawia się nam coś zupełnie przeciwnego głosząc straszliwą papo-latrię, wedle której, wszystko, co zrobi jakiś papież jest dobre, a wszystko co powie, jest prawdą absolutną, którą właśnie trzymał od Pana Boga przez światłowód, niczym niejaki ks. Natanek.

  My mamy być posłusznie Papieżom, kiedy sprawują urząd zgodnie z mandatem, anie osobom prywatnym typu Bergoglio, Wojtyły czy Montiniego, kiedy ci głosili swoje osobiste poglądy i realizowali swoje osobiste cele. Nieposłuszeństwo Papieżowi to nie tylko nieposłuszeństwo Franciszkowi czy JP2, kiedy ci coś zgodnie z prawem zarządzali lub głosili, ale posłuszeństwo wszystkim ważnym wypowiedziom papieskim z poprzednich wieków i wszystkim ważnym orzeczeniom doktrynalnym. I jak myślę, tego FSSPX się trzyma pokazując prawdziwą wierność Urzędowi Piotrowemu. Tego też ma się trzymać każdy katolik.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama