107,6 FM

Włochy: Nowa definicja świeżego pieczywa

Od środy przy każdym bochenku chleba i każdej bułce we Włoszech musi znajdować się etykieta z informacją o tym, czy są one całkowicie świeże czy też zostały upieczone z mrożonego ciasta. W życie wchodzą przepisy, które mają położyć kres oszustwom w handlu.

Od lat organizacje konsumenckie i zrzeszenia producentów żywności alarmowały, że zwłaszcza w dużych sieciach supermarketów jako świeże pieczywo sprzedawane jest to odmrażane lub pieczone z zamrożonego ciasta, niekiedy importowanego.

Informacje, które od tej pory muszą znajdować się na półkach z pieczywem, mają wprowadzić wyraźne rozróżnienie między nimi, a także wskazywać, które odmiany zakwalifikowane są jako te o przedłużonej trwałości.

"Chleb, który został poddany procesowi zamrożenia lub zawiera dodatki chemiczne i konserwanty nie będzie mógł być dłużej sprzedawany jako świeży i musi koniecznie mieć etykietkę z napisem: +konserwowany+ albo o +przedłużonej trwałości+"- tak nowe przepisy wytłumaczył związek włoskich rolników Coldiretti.

Według nowego prawa mianem świeżego chleba można określać wyłącznie ten upieczony w wyniku ciągłego procesu, co znaczy, że od początku wyrabiania ciasta do sprzedaży nie może minąć więcej niż 72 godziny. Ponadto takie pieczywo nie może zawierać żadnych dodatków chemicznych czy konserwantów.

« 1 »
 • RA-MI
  19.12.2018 07:31
  A kiedy w Polsce będą obowiązywały takie przepisy? Nie tak łatwo jest kupić dobry chleb na zakwasie
  doceń 6
 • Anonim (konto usunięte)
  19.12.2018 07:51
  Dobry pomysł
  doceń 5
 • gość
  19.12.2018 23:13
  Robię zakupy w eklerku. Tam na dziale z pieczywem (najczęściej przy kajzerkach) bywają tabliczki: "produkt wytworzony z pieczywa głęboko mrożonego".
  doceń 0
 • Ewa
  20.12.2018 07:45
  Co my zrobiliśmy z chlebem ? Kiedyś podstawa posiłku, dziś starego "chleba"nie można dać nawet ptakom, bo od niego chorują. Zniszczenie chleba to dla mnie jeden z symboli ciemnej strony współczesnej cywilizacji.
  doceń 2

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama