107,6 FM

150 lat misjonarzy i misjonarek Afryki

Ojcowie Biali Misjonarze Afryki i Siostry Białe Misjonarki Najświętszej Maryi Panny Królowej Afryki, zgromadzenia założone przez kardynała Charlesa Lavigerie rozpoczęły Rok Jubileuszowy, który potrwa do 8 grudnia 2019.

O misji, która jest miłością, pasji dla Chrystusa i człowieka, budowaniu mostów między religiami i kulturami, byciu „sakramentem obecności” pośród wyznawców islamu oraz do wdzięczności za 150 lat dzieła rozpoczętego przez kard. Charlesa Lavigerie, mówił podczas uroczystości otwierającej rok jubileuszowy o. Stanislas Lubungo, pochodzący z Zambii generał zgromadzenia Ojców Białych.

Mszy św. katedrze pw. Św. Wincentego a Paulo w Tunisie, ufundowanej przez kard. Lavigerie w 1890 r. przewodniczył abp Tunisu Hilario Antoniazzi, a towarzyszyli mu abp Algieru Paul Defarges, biskup diecezji saharyjskiej (Laghouat-Ghardaia) John MacWiliam oraz licznie przybyli misjonarze i misjonarki. W trakcie uroczystości przypomniano postacie czterech ojców białych beatyfikowanych tydzień wcześniej w gronie 19 męczenników algierskich, a przedstawicielki kilku powstałych w Afryce zgromadzeń żeńskich przypomniały wkład sióstr misjonarek Afryki w rozwój miejscowych powołań zakonnych. Siostry Białe pomogły m.in. w uformowaniu 22 lokalnych zgromadzeń w krajach Afryki.

Ojcowie przypomnieli natomiast postacie pierwszych misjonarzy, którzy udali się w głąb kontynentu udzielając chrztów na lokalnych dworach, co w w 1886 r. w Ugandzie doprowadziło do męczeństwa lokalnych chrześcijan (czytaj: Młodziankowie znad jeziora Nynanza). 22 spośród katechumenów ojców białych jest obecnie świętymi Kościoła Katolickiego (kanonizowani przez papieża Pawła VI), a Ugandzie trwają starania o beatyfikację dwóch misjonarzy Afryki, z tamtego okresu. 

Obecnie misjonarze i misjonarki Afryki działają w ponad 23 krajach kontynentu, a większość powołań do zgromadzeń wywodzi z Kościoła afrykańskiego. Do Polski misjonarze Afryki przybyli w roku 1985, a siostry białe w 1990. Domy obu zgromadzeń znajdują się w Lublinie. Polskich ojców białych jest obecnie 18, sióstr - 8. Większość pracuje w Afryce.

W Polsce prowadzą działalność formacyjną dla kandydatów i kandydatek do zgromadzeń i upowszechniają wiedzę o misjach i Afryce m.in. poprzez animację misyjną. Hasłem obu zgromadzeń są słowa kardynała Lavigerie: "Pokochajcie Afrykę!".  (czytaj: Karawany kardynała)

Strony zgromadzeń:
misjonarzeafryki.org
siostrybiale.org

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama