107,6 FM

Prezydent podpisał nowelizację podnoszącą najniższą emeryturę w 2019 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nowelizacją od 1 marca 2019 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 zł. Najniższe wyniosą 1100 zł.

Przygotowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowela zakłada, że w marcu 2019 r. najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną do 1100 zł. Obecnie jest to 1029,80 zł.

Według rządowej nowelizacji najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie z 772,35 zł do 825 zł. Modyfikacja zasad waloryzacji będzie miała zastosowanie także do emerytur i rent rolników, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych i nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.

Rząd proponuje także, żeby świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły (według prognozy) o 3,26 proc., jednak nie mniej niż o 70 zł. Oznacza to, że najniższe świadczenia zostaną w przyszłym roku podwyższone o 6,8 proc, dwa razy więcej, niż gdyby zastosować ustawowy prognozowany wskaźnik waloryzacji.

Według rządowych szacunków podwyżką zostanie objętych około 6,2 mln emerytów. Na nowych zasadach - jak zaznaczają autorzy projektu - zyskają przede wszystkim osoby, których świadczenie nie przekracza 2147,30 zł brutto.

Jak podaje resort rodziny, w 2015 r. na waloryzację rent i emerytur przeznaczono 3,55 mld zł. W tym roku będzie to 5,96 mld zł. Koszt waloryzacji od marca 2019 r. wyniesie niespełna 8,4 mld zł.

« 1 »
 • mee...
  21.12.2018 19:30
  ...gdy jaruzelskiemu, to ten ktoremu trzesly sie nogi jak galareta gdy papiez JP II go nawiedzil gdy byl prezydentem III RP, a po spotkaniu z nim wyszedl rozluzniony i usmiechniety...obinzono swiadczenia do 10 tys. zlotych, to sie zalil i stwierdzil, ze teraz to on tylko moze przeniesc sie pod most.
  doceń 1
 • Minimalna tylko z nazwy
  22.12.2018 08:57
  To jest oszukiwanie ludzi. Jak czują się osoby które dostają informację z ZUS że ich emerytura na starość wyniesie kilkaset lub nawet kilkadziesiąt złoty gdy czytają taką informację, że emerytura minimalna wynosi 1100zł. Trzeba dodać żeby tą tzw. emeryturą minimalna dostać muszą być spełnione warunki, m.in. przepracowane 25lat z opłacanymi pełnymi składkami. Można całe życie pracować w Polsce i nie dostać żadnej emerytury. To jest kpina ze społeczeństwa. Co ciekawe jak pisały media zgodnie z podpisaną polsko-ukraińską umową w 2012 r. Ukraińcy którzy przepracują w Polsce kilka miesięcy i przepracują choćby na Ukrainie minimalny wymagany okres, będą mieli prawo ubiegania się o polską emeryturę minimalną z polskiego budżetu czyli obecnie te 1100zł, mimo że całe życie podatki mogli płacić gdzieś indziej, nie w Polsce. Wiadomo którą emeryturę wybiorą jeśli u nich emerytura jest 4 razy niższa. Czyli nawet gorzej traktuje się tutaj własnych obywateli. Wielu z Polaków dostanie głodowe emerytury, a będzie pracować na emerytury obcych czy to ze wschodu czy zachodu bo Polak zmuszony do wyjazdu za chlebem na zachód również pracuje na zachodni system emerytalny gdzie emerytury są dużo wyższe niż w Polsce.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama