107,6 FM

"Dzieci wykorzystywane jako żywe tarcze"

Są używane jako żywe tarcze, wykorzystywane seksualnie, mordowane lub porywane, aby walczyć w grupach zbrojnych – to okrutna rzeczywistość wielu dzieci żyjących w krajach, gdzie toczą się walki. Czytamy o tym w raporcie Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) za 2018 r.

Zdaniem rzecznika włoskiego oddziału Funduszu jeszcze nigdy dotąd sytuacja przemocy wobec dzieci nie była tak bardzo zła i rozpowszechniona. Andrea Iacomini wskazuje także na okrutny mechanizm, który we współczesnych wojnach dzieci czyni żywą tarczą. 

Iacomini – dzieci wykorzystywane jako broń do działań wojennych

“ Dzisiaj mechanizm, który ma zniszczyć dany kraj, wykorzystując do tego ataki na dzieci, niewinnych, bezbronnych, aby stworzyć klimat jeszcze większego napięcia i strachu, stał się prawdziwą i właściwą bronią. Jest więc jasne, że przywódcy światowi nie angażują swojego autorytetu, którym mogliby sprzeciwić się takim okrucieństwom. Wiele razy nawoływaliśmy strony konfliktu, aby zaprzestały tych potworności, do których dochodzi w poczuciu całkowitej bezkarności. Sytuacja ta w 2018 r. jeszcze się pogorszyła - uważa Iacomini. - Stąd nasz apel, aby dzieci były zawsze chronione. Trzeba robić jeszcze więcej, aby zapobiegać wojnom, aby położyć kres destrukcyjnym konfliktom, które niszczą ich życie, a nawet, jeżeli wojny będą nadal trwały, nie możemy akceptować, aby ataki były wymierzone także w nie. Trzeba wypracować metody, które zobowiążą walczących do ochrony dzieci. W innym przypadku dzieci i ich rodziny oraz wspólnoty będą nadal cierpiały z powodu wyniszczających konsekwencji takich działań. Zarówno dziś, ale przede wszystkim w kolejnych latach. ”

W raporcie UNICEF-u czytamy o 870 udokumentowanych zabójstwach dzieci w Syrii, w 9 pierwszych miesiącach tego roku. W Jemenie w tym roku organizacja ta odnotowała ponad 1.400 dzieci, które w wyniku wojny zostały zamordowane lub ciężko ranne. W Afganistanie spotkało to około 5 tys. dzieci, co stanowi prawie 90 procent ofiar wśród ludności cywilnej w tym kraju. W wyniku trwających kilka lat we wschodniej Ukrainie działań zbrojnych 400 tys. dzieci żyje w ciągłym zagrożeniu bombardowaniami oraz cierpi z powodu braku podstawowych środków do życia.

« 1 »
 • Marek
  03.01.2019 09:00
  Dla Europy najważniejsza teraz jest edukacja seksualna dzieci, na co są wydawane gigantyczne kwoty, nie liczyłbym na pomoc w tej sferze :(
 • Marek
  03.01.2019 09:01
  Europa jest zajęta deprawowaniem swoich dzieci, więc ratowaniem cudzych na pewno się nie zajmą.
  doceń 7
 • A
  03.01.2019 10:36
  Sytuacja jest tragiczna, ale nie tylko tam gdzie trwają wojny zbrojne, bo wiele milonów dzieci ginie z powodu wojny przeciwko życiu zwanej aborcją.
  doceń 5
 • Krzysiek
  03.01.2019 13:18
  >>Dzisiaj mechanizm, który ma zniszczyć dany kraj<<
  Aby poznać PRZYCZYNĘ i zastosować działania do rozwiązania problemu - w korporacjach stosują np. metodę 5WHY (5 razy Dlaczego).
  Spróbuję (w subiektywny sposób) zastosować takie działanie:
  1. Dlaczego KTOŚ chce zniszczyć dany kraj? - Bo w zniszczonym kraju można robić co się chce. Jeżeli kraj jest skonsolidowany, silny - trudniej się z nim negocjuje np. w sprawach zakupu lub sprzedaży.
  2. Dlaczego KTOŚ chce robić co chce w danym kraju? - Bo kraj ten posiada UNIKATOWE surowce.
  3. Dlaczego KTOŚ chce te unikatowe surowce? - Bo stosuje je w swoich wyrobach.
  4. Dlaczego KTOŚ stosuje te surowce w swoich wyrobach? - Bo wchodzi w ich posiadanie za znikomą kwotę.
  5. Dlaczego KTOŚ MOŻE kupić UNIKATOWE surowce za znikomą kwotę? - Bo ... WPROWADZA mechanizm, który ma zniszczyć dany kraj.

  Oczywiście jest to subiektywna ocena - może być nieprawdziwa gdyż np. wojny etniczne mogą wynikać z grzechu pychy wyższości jednej rasy nad drugą - ale może być też grzech niepohamowanego zysku, który wprowadza mechanizm niszczący spójność społeczeństwa wykorzystując jakieś drobne niesnaski i mniejsze grzechy.

  Ci wielcy opisują TYLKO efekty - a ja uczepiłem się mechanizmu i jego PRZYCZYNY.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama