107,6 FM

Koszalin w żałobie

Prezydent Koszalina ogłosił niedzielę 6 stycznia dniem żałoby. Rodziny ofiar otrzymują pomoc. Straż Pożarna rozpocznie kontrole przeciwpożarowe.

W siedzibie koszalińskiej Straży Pożarnej 4 stycznia o 20.30 zebrał się w trybie pilnym miejski sztab kryzysowy w związku z tragedią w pokoju zabaw w Koszalinie, w wyniku której zginęło pięć nastolatek. - W ten tragiczny wieczór wszyscy łączymy się w bólu z rodzinami ofiar - powiedział na wstępie briefingu prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Jak zapewnił, rodzinom ofiar, które dotarły w pobliże miejsca zdarzenia, udostępniono pomieszczenia w Szkole Podstawowej nr 10. Ponadto rodziny zostały otoczone opieką psychologiczną i psychiatryczną. O tym, kiedy będą mogły zobaczyć ciała swoich bliskich, zadecyduje prokuratura.

Ponadto, jak zapowiedział Piotr Jedliński, od soboty pracownicy MOPR-u będą gotowi do udzielenia rodzinom ofiar pomocy w formie zasiłków losowych.

Prezydent zdecydował, że niedziela 6 stycznia będzie dniem żałoby w Koszalinie. Zarazem poprosił wszystkich organizatorów imprez w niedzielę o ich odwołanie.

Natomiast piątkowe i sobotnie imprezy polecił rozpocząć minutą ciszy. - Uczcijmy pamięć tych młodych ludzi, którzy przyszli tam po to, by pobawić się w piątkowy wieczór i niestety skończyło się to bardzo tragicznie - powiedział.

Podkom. Monika Kosiec, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie, poinformowała, że policja nadal wykonuje czynności pod nadzorem prokuratury, prowadząc oględziny, ustalając i przesłuchując świadków.

Do pomocy włączyła się grupa ekspertów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, głównie technicy z laboratorium kryminalistycznego.

Wciąż nieustalona jest tożsamość ofiar. Policja podejrzewa, że przebywały one w pokoju zabaw w ramach imprezy urodzinowej. Inna osoba, która przebywała w miejscu tragedii w chwili pożaru, to prawdopodobnie 25-letni mężczyzna. Został on poparzony i przebywa w szpitalu.

Nie można natomiast powiedzieć, czy nastolatki były ofiarami żywego ognia czy zaczadzenia. Z informacji Straży Pożarnej wynika, że pożar rozwinął się nie w samym escape roomie, lecz w sąsiednim pomieszczeniu.

Zgodnie z poleceniem Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji, Państwowa Straż Pożarna rozpocznie kontrole przeciwpożarowe w całym kraju. Koszalińscy strażacy rozpoczną sprawdzanie stanu tego typu pomieszczeń od soboty 5 stycznia.

Escape roomy rządzą się swoimi prawami. Zabawy nie można opuścić przed rozwiązaniem zagadki. Rodzi się jednak pytanie o możliwość opuszczenia jej w trybie awaryjnym. Jak poinformował rzecznik zachodniopomorskiego komendanta Państwowej Straży Pożarnej, mł. kapitan Tomasz Kubiak., od soboty escape roomy i podobne pomieszczenia będą podlegały kontroli przeciwpożarowej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na możliwość ewakuacji. - Zgodnie z regulaminami, w takich klubach powinien być moderator, który w sytuacji zagrożenia jest w stanie wypuścić z pomieszczenia uczestników. To będziemy sprawdzać - powiedział mł. kapitan Tomasz Kubiak.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • tinka
  05.01.2019 10:07
  Miejsca użyteczności publicznej powinny być poddawane stałej okresowej kontroli p-poż! Dlaczego nie są? Wolny rynek, czy róbta co chceta dla niektórych?
  doceń 4
 • wstrząśnięty
  05.01.2019 12:14
  Straż pożarna to powinna najpierw sama się skontrolować, takie bezduszne zachowanie jak tego strażaka udzielającego wywiadu i odsyłającego ojca jednej z ofiar z propozycją, żeby się uspokoił daje dużo do myślenia w kontekście doboru i przygotowania do wykonywania zawodu (zakładając, że to był zawodowy funkcjonariusz). Współczuję rodzinom ofiar.
 • nik
  05.01.2019 18:35
  Nie wiem czy władza świecka powinna decydować czy Orszak przejdzie czy nie. Naszym zdaniem powinien przejść, ale w ramach solidarności z bliskimi ofiar oraz z chęci pomocy duszom zmarłych dzieciaków w trakcie przemarszu odmówić np. jakąś część Różańca świętego w intencji tychże, a to byłaby większa dla nich pomoc, niż zakaz organizacji orszaku. Howhg!

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama