107,6 FM

KGP: W całym kraju rozpoczęły się kaskadowe kontrole prędkości

Od rana w całej Polsce trwają kaskadowe kontrole prędkości - poinformował PAP we wtorek podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Z danych KGP wynika, że z powodu nadmiernej prędkości w ubiegłym roku na drogach zginęło ponad 750 osób.

Kaskadowe kontrole prędkości rozpoczęły się o godz. 6 i potrwają do godziny 22. Tradycyjnie już na drogi w całej Polsce wyjedzie w tym czasie ponad 5 tys. policjantów. Funkcjonariusze w ten sposób chcą wychwycić tych kierowców, którzy przyspieszają po minięciu kontroli drogowej. We wtorek mogą się spodziewać, że po minięciu jednej z nich będą czekały ich nawet dwie kolejne.

"Te akcje są skuteczne. Te akcje są potrzebne m.in. po to, żeby pokazać ludziom, że jest nas więcej, że te kontrole mogą dotknąć każdego kierowcę" - podkreśla w rozmowie z PAP podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Z analizy Biura Ruchu Drogowego KGP wynika, że w czasie kaskadowych kontroli prędkości policjanci ujawniają trzykrotnie więcej wykroczeń niż podczas normalnego dnia służby. "Jeśli chodzi o odbieranie praw jazdy za przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h to normalnie zatrzymujemy ich ok. 60, podczas gdy w czasie kontroli kaskadowych liczby te sięgają 160. Podobnie jest z przekraczaniem prędkości - normalnie takich wykroczeń ujawniamy ok. 4-5 tys., w czasie kontroli kaskadowych - 15 tys." - informuje Kobryś.

Jak zaznacza Radosław Kobryś w roku 2018 niedostosowanie prędkości do warunków jazdy było przyczyną 6 tys. wypadków, w których zginęło 751 osób. Dla porównania, przez nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu doszło do prawie 7,5 tys. wypadków, ale zginęło w nich 321 osób. "To potwierdza to, o czym powtarzamy wielokrotnie - prędkość to najbardziej śmiercionośna przyczyna wypadków" - mówi Kobryś.

Kolejne kaskadowe pomiary prędkości odbędą się w marcu, natomiast w lutym policja planuje akcję "prędkość", podczas której na drogi wyjedzie więcej policjantów ruchu drogowego.

« 1 »
 • pogodzona
  08.01.2019 09:28
  To prawda. Ale dobrze byłoby jednak racjonalnie zweryfikować obowiązujące w konkretnych miejscach ograniczenia prędkości (np. na trasie Katowice-Warszawa), bo one same z siebie generują to przekraczanie. Chyba nikt tam nie jeździ 70-ką. Z policjantami włącznie. A że się da - to świadczy o tym kilkakrotne modyfikowanie ograniczeń na "krajówce" w Tychach, począwszy od jej wyremontowania, kiedy obowiązywało ograniczenie na całej długości, aż do stanu obecnego
  doceń 1
 • seitz
  08.01.2019 11:54
  Takie chwilowe akcje nic pomogą jeśli mandat wyniesie 300zł przy samochodzie wartym 300 tysięcy. Obyczaje zwyczajnego kierowcy:
  - rano policja nie łapie bo śpi więc można jechać ile fabryka dała,
  - na siedemdziesiątce zwalnia się do 120 km/h chyba, że jest mokro na łuku,
  - na bocznych policja nie stoi z wyjątkiem jednego miejsca, które zna na pamięć,
  - w terenie zabudowanym zwalnia się do 90km/h żeby dostać mandat 500 a nie stracić prawa jazdy, - w przypadku utraty jeździ się przez 3 miesiące przepisowo, bo w tak krótkim czasie policji raczej nie spotka się,
  - za granicą zawsze jeździ się przepisowo bo Niemcy, Czesi i Słowacy karają bezwzględnie, a Szwajcarzy zamykają w więzieniu do czasu zapłacenia horendalnych mandatów,
  - czarnymi punktami się nie martwi bo pokazują dwie ofiary przez 20 lat.
  - brakiem 2 z 4 świateł się nie przejmuje jeśli jest kobietą bo kobiety policja jedynie poucza,
  - a jeśli zlapie policjant matkę jadąca przez osiedle 70km/h swoim suvem to przecież zrozumie pośpiech z dzieckiem do przedszkola,
  doceń 3
 • trzezwo
  08.01.2019 21:06
  Kierowca, który jest zmuszony do wolnej jazdy, popada w znużenie i dłużej stwarza zagrożenie.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama