107,6 FM

KE popiera plan odstrzału dzików w Polsce

Komisja chwali też polskie władze za wzorową realizację zaleceń w tym zakresie - powiedział w rozmowie z RMF-FM przedstawiciel KE.

Odstrzał to niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów - tak rozmówca RMF FM skomentował decyzję o masowym odstrzale dzików w Polsce.

Jeżeli nie uda powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów - podkreśla urzędnik. Zaznacza też, że Polska wywiązuje się wzorowo z zaleceń, jakie zostały podjęte w grudniu, w czasie konferencji ministerialnej UE, w związku z walką z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF w krajach unijnych. Własnie tam uzgodniono, że jednym z elementów skutecznej walki z wirusem jest "odpowiedni odstrzał dzików". Zgodnie z tymi zaleceniami konieczny jest również odstrzał prośnych loch, gdyż pozostawienie ich przy życiu "oznacza jeszcze większe ryzyko, gdyż choroba poprzez warchlaki rozprzestrzeni się kilka albo kilkanaście razy szybciej".
 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama