107,6 FM

Polacy najliczniejszą europejską grupą na ŚDM w Panamie

Młodzi już pakują Pakiet Pielgrzyma i odliczają dni do wylotu.

Podczas konferencji prasowej został zaprezentowany pakiet polskiego pielgrzyma, który zawiera m.in. flagę Polski przekazaną przez prezydenta RP dla uczestników ŚDM, różaniec z Ziemi Świętej, a także dwa elementy do przekazania gospodarzom: magnes na lodówkę w kształcie Polski i biało-czerwonych barwach oraz ikona Matki Boskiej Częstochowskiej. 

Nazywając uczestników ŚDM pielgrzymami, bp Marek Solarczyk wskazał, że wydarzenie jest przede wszystkim doświadczeniem wiary.

- Dzieło ŚDM to stała troska duszpasterstwa młodzieży. Ojciec Święty wydaje co roku orędzia, które są przeżywane w wymiarze duszpasterskim. Tegoroczne spotkanie w Panamie zgodnie z wolną papieża Franciszka ma charakter maryjny, odwołujący się do Matki Bożej. Hasło i hymn ŚDM niosą słowa Maryi, kiedy odpowiada aniołowi: "Oto ja, służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa". Jest to czas przeżywania tych tajemnic – stwierdził bp Solarczyk.

Biskup zaznaczył, że również młodzież, która pozostanie w kraju, będzie miała okazję poczuć klimat i ducha spotkania w Panamie poprzez takie inicjatywy, jak np. Panama w Warszawie. Organizowane będą przez diecezje lub zakony w kilkunastu miastach Polski.

Z kolei Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, odniósł się do Rejsu Niepodległości, który zmierza w kierunku Panamy.

- Około tysiąca młodych ludzi płynie Darem Młodzieży. Poza uczczeniem 100. rocznicy niepodległości i powrotu Polski do morza, zasadniczym celem jest Panama i uczestnictwo w ŚDM - powiedział min. Gróbarczyk, zwracając uwagę na ekumeniczny charakter inicjatyw. Zapowiedział również, że na miejscu organizowane będą imprezy kulturalne i ekumeniczne.

 - Chcemy zaakcentować obecność młodzieży jako najlepszych ambasadorów Polski - dodał minister.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama