107,6 FM

Polacy najliczniejszą europejską grupą na ŚDM w Panamie

Młodzi już pakują Pakiet Pielgrzyma i odliczają dni do wylotu.

Już 14 stycznia przed godz. 6 pierwsza grupa młodzieży wyruszy z warszawskiego lotniska Okęcie do Panamy. W 13-godzinny lot zabierze ją boeing 787 dreamliner w biało-czerwonych barwach. 

- Myślę, że będziemy godnie reprezentować Polskę i naszą wiarę. Dla mnie dużym przeżyciem będzie spotkanie z papieżem Franciszkiem i posłuchanie tego, co chce on przekazać młodym z całego świata - mówi Ernest Kobyliński z Warszawy, który w Światowych Dniach Młodzieży z papieżem weźmie udział po raz pierwszy. 

34. Światowe Dni Młodzieży Panama 2019 odbywać się będą od 22 do 27 stycznia w stolicy Panamy. Poprzedzą go tzw. Dni w Diecezjach, kiedy młodzi z całego świata będą gościć w panamskich rodzinach i dzielić się z nimi doświadczeniem swojej wiary, ale też poznawać egzotyczny kraj.

- Mamy przed sobą piękny czas, kiedy młodzież z całego świata razem z papieżem Franciszkiem chcą się spotkać, rozważać tajemnice wiary, wyrażać ją - mówił bp Marek Solarczyk, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP, który wiele razy przygotowywał wyjazdy polskich grup na ŚDM, ale osobiście będzie w nich uczestniczył po raz trzeci. Na konferencji w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski biskup wraz z ks. Emilem Parafiniukiem, dyrektorem Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, podali szczegóły pielgrzymki do Panamy.

Bp Marek Solarczyk i ks. Emil Parafiniuk prezentowali pakiet pielgrzyma   Bp Marek Solarczyk i ks. Emil Parafiniuk prezentowali pakiet pielgrzyma
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Polacy będą najliczniejszą europejską grupą na spotkaniu w Panamie. Znajdzie się w niej ponad 3,5 tys. młodych, 305 wolontariuszy oraz 11 biskupów. Na czas Dni w Diecezjach zostaną zakwaterowani w trzech panamskich diecezjach. W jednej z nich większość mieszkańców stanowią Indianie, dlatego, jak zaznaczył ks. Parafiniuk, ŚDM będą tam miały również misyjny charakter. Następnie pielgrzymi przejadą autokarami do Panama City, gdzie będą mieszkać w czterech punktach miasta.

 - Przewidujemy wspólne spotkanie dla Polaków 23 stycznia o godz. 18. Rozpocznie je Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, a kazanie wygłosi bp Marek Solarczyk. Po Eucharystii odbędzie się koncert ewangelizacyjny w trzech językach, na które zapraszamy Panamczyków, w miejscu gdzie w 1983 r. Mszę św. odprawił papież Jan Paweł II - powiedział ks. Parafiniuk.

26 stycznia papież Franciszek poświęci ołtarz w panamskiej katedrze, w który oprócz relikwii abp Romero wbudowane zostaną ofiarowane przez kard. Dziwisza i abp. Jędraszewskiego relikwie św. Jana Pawła II. Tego dnia w południe z polskimi pielgrzymami spotka się też pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama