Monstrancja z niezwykłego materiału na ŚDM w Panamie

dodane 11.01.2019 15:21

KAI |

Kolumbijski imigrant, który od 40 lat mieszka w Panamie jest autorem monstrancji, której użyje papież Franciszek w czasie wieczornego czuwania z młodzieżą w sobotę, 26 stycznia podczas 34. Światowych Dni Młodzieży. Monstrancja o wysokości trzech metrów jest wykonana z przetopionych łusek od pocisków.

Monstrancja z niezwykłego materiału na ŚDM w Panamie   HENRYK PRZONDZIONO /foto gość

Wyjątkowy materiał, z którego wykonana jest papieska monstrancja, nawiązuje do dramatycznych losów mieszkańców Ameryki Środkowej, naznaczonych przemocą i bratobójczymi walkami. Trzymetrowa konstrukcja przedstawia figurę Matki Bożej, która trzyma w dłoniach tzw. repozytorium, w którym umieszczony zostanie Najświętszy Sakrament. Figura wykonana jest z tysięcy przetopionych łusek od pocisków. Maryja ubrana jest w tradycyjną pollerę - suknię charakterystyczną dla kobiet z tej części Ameryki Środkowej.

Autorem monstrancji jest Armando Granja, Kolumbijczyk, który uciekając przed 40 laty, uciekając przed konfliktem zbrojnym w ojczyźnie, znalazł schronienie w Panamie i tam się osiedlił razem z rodziną.

Czuwanie z adoracją eucharystyczną wprowadził do programu Światowych Dni Młodzieży papież Benedykt XVI w 2005 r., kiedy spotkanie młodych odbywało się w Kolonii. Od tego czasu adoracja odbywa się w sobotni wieczór, przed poranną Mszą św., która jest zwieńczeniem spotkania. W Panamie wieczorne czuwanie z adoracją odbędzie się 26 stycznia na terenie Kampusu św. Jana Pawła II, przygotowanego na przedmieściach stolicy.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ŚDM 2019, ŚDM PANAMA, ŚDM PANAMA 2019

Przeczytaj komentarze | 8 | Dodaj swój komentarz »


Ostatnie komentarze:

Plusów: 1 Gość 13.01.2019 12:25
Niezalogowany użytkownik Nikt nie twierdzi, że nie z łusek - tylko łuska nie jest "materiałem". O czym średnio wykształcony redaktor z maturą z języka polskiego wiedzieć powinien.
Plusów: 0 kskiba19 12.01.2019 22:51
Czyli jednak z łusek, jakiego składu chemicznego by nie miały.
Plusów: 1 kskiba19 12.01.2019 22:50
Nie chodzi o oryginalność, a o przesłanie, przypomnienie. Wyraźnie to przedstawiono. Trudno wyraźniej
Plusów: 6 Gość 11.01.2019 19:26
Niezalogowany użytkownik Łuski najczęściej są wykonywane z mosiądzu, a mosiądz to nie "stal". Rzadziej ze stopu aluminium lub stali, a nawet z włókien sztucznych. Tak więc monstrancja zapewne będzie z mosiądzu, a nie ze stali.

wszystkie komentarze >