107,6 FM

Rusza akcja "Telefony"; na drogi wyjedzie około 5 tys. policjantów

Około 5 tys. policjantów wyjedzie w piątek na drogi w całej Polsce w ramach akcji "Telefony" - poinformował w rozmowie z PAP podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP. Policjanci będą kontrolować kierowców pod kątem używania telefonów bez zestawów głośnomówiących.

Ogólnopolska akcja prowadzona przez Komendę Główną Policji dotyczy kierowców, którzy podczas jazdy rozmawiają przez telefon komórkowy, nie używając zestawów głośnomówiących lub słuchawkowych. W ramach działań na drogi w całej Polsce wyjedzie około tysiąca policjantów więcej niż zwykle. Kontrole potrwają od godz. 6 do 22.

"Szczególną uwagę policjanci będą zwracać na to, czy przypadkiem telefony nie są wykorzystywane niezgodnie z przepisami. Ważne jest, by pamiętać, że zabroniona jest nie tylko rozmowa przez telefon bez korzystania z zestawów głośnomówiących lub słuchawkowych, ale również pisanie SMS-ów, czy prowadzenie czatu za pomocą różnego rodzaju komunikatorów" - przypomina podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Jak dodaje, podczas podobnych akcji policjanci wykrywają nawet kilkakrotnie więcej wykroczeń niż podczas normalnego dnia służby.

Według Instytutu Transportu Samochodowego używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy obniża zdolność prawidłowego prowadzenia pojazdu, a przede wszystkim negatywnie wpływa na czas reakcji podczas hamowania, utrzymywanie bezpiecznej odległości i właściwą reakcję na sytuację na drodze.

Jak szacuje ITS, kierowca na każdy kilometr jazdy musi podjąć od 8 do 12 decyzji, mając na to nierzadko mniej niż pół sekundy. Podczas rozmowy telefonicznej, która może wprowadzać w stan stresu lub euforii, mózg otrzymuje zwiększoną liczbę informacji, co wpływa negatywnie na prowadzenie pojazdu.

Z kolei z badań prowadzonych przez brytyjskich i amerykańskich naukowców wynika, że osoba rozmawiająca przez telefon komórkowy w czasie jazdy stwarza takie samo zagrożenie jak osoba po spożyciu alkoholu dochodzącym nawet do 1 promila.

« 1 »
 • nika
  25.01.2019 11:11
  "osoba rozmawiająca przez telefon komórkowy w czasie jazdy stwarza takie samo zagrożenie jak osoba po spożyciu alkoholu dochodzącym nawet do 1 promila". To dotyczy wszystkich rozmawiających podczas prowadzenia samochodu, także przez zestaw głośnomówiący, a rozmawiający przez komórkę bez zestawu to zagrożenie jeszcze zwiększają
  doceń 1
 • tomaszl
  25.01.2019 11:51
  Od pierwszych telefonów z BT i pierwszych słuchawek BT zawsze je używam. I to nie tylko kierując samochodem.
  Kosztują grosze, a zdecydowanie ułatwiają życie.
  Pomijam, że nowe samochody mają zestawy głośnomówiące już wbudowane, a do starszych można takowe dokupić, jak komuś słuchawka w uchu nie pasuje.

  ps. obecnie nie jest też problemem pisanie, czy czytanie SMSów - da się to zrobić bez użycia rąk.
  doceń 0
 • Bezimienny
  25.01.2019 12:13
  Widziałem już różne rzeczy. Łącznie z oglądaniem podczas jazdy - prowadzenia pojazdu - telewizji. Jechałem kiedyś kilkaset metrów za gostkiem, który w miejscu, gdzie zwykle na szybie umieszcza się urządzenie gps miał coś, w czym leciał jakiś film. Pewnie smartfon. Z zauważyłem że coś się dzieje, bo choć droga była dwupasmowa gościu jakoś dziwnie wolno jechał i bardzo niestabilnym tempem... Moim zdaniem za coś takiego powinien mieć odebrane prawo jazdy.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama