107,6 FM

Założyła pierwszy klasztor w Irlandii

Od dzieciństwa tęskniła za życiem poświęconym Bogu. Od nieznanego z imienia biskupa otrzymała welon, symbol dozgonnego dziewictwa.

Brygida z Kildare urodziła się między rokiem 452 a 456 w Irlandii. Wśród jej przymiotów wymienia się pogodę ducha, hojność, dobroć i sprawiedliwość. Już od dzieciństwa tęskniła za życiem poświęconym Bogu. Od nieznanego z imienia biskupa otrzymała welon, symbol dozgonnego dziewictwa. Zaczęła gromadzić przy sobie dziewice o podobnych ideałach. W Kildare, pod Dublinem, założyła dla nich pierwszy w Irlandii klasztor, który dał początek wielu innym. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. W ikonografii Święta przedstawiana jest w stroju opatki, w białym habicie i czarnym welonie, z pastorałem w ręku i księgą reguły zakonnej. Jej atrybutami są: otwarta księga, u jej stóp krowa, pastorał ksieni, płomień nad głową lub świeca w dłoni.

« 1 »

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama