107,6 FM

MSZ: Czaputowicz nie "domagał się" w wywiadzie dla "Der Spiegel" rozmieszczenia rakiet USA

Szef MSZ Jacek Czaputowicz w wywiadzie udzielonym redakcji Der Spiegel wskazał, że w interesie Europy jest dalsza obecność amerykańskich sił, w tym sił jądrowych, na naszym kontynencie - oświadczyło w piątek MSZ. Zaprzeczyło jakoby szef MSZ "domagał się" rozmieszczenia amerykańskich rakiet.

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" napisał w piątek na swej stronie internetowej, że w reakcji na kres traktatu INF (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu) polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz domaga się stacjonowania w Europie amerykańskich pocisków rakietowych z głowicami nuklearnymi.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie zaprzecza, jakoby w wywiadzie udzielonym redakcji Der Spiegel minister Jacek Czaputowicz domagał się rozmieszczenia amerykańskich rakiet atomowych w Europie. Tytuł artykułu, który ukazał się w dniu dzisiejszym na stronie internetowej tygodnika, nie oddaje treści rozmowy" - czytamy w piątkowym oświadczeniu resortu spraw zagranicznych.

Służby prasowe MSZ wyjaśniły, że "w rozmowie z dziennikarzem niemieckiego tygodnika, dotyczącej traktatu INF, szef polskiej dyplomacji zauważył, że Europa bazuje obecnie na odstraszaniu nuklearnym gwarantowanym przez Sojusz Północnoatlantycki". "Wskazał przy tym, że w interesie Europy jest dalsza obecność amerykańskich sił, w tym sił jądrowych, na naszym kontynencie" - napisano w komunikacie MSZ.

Resort spraw zagranicznych zwrócił przy tym uwagę, że "zapytany o możliwość rozmieszczenia broni nuklearnej na terenie Polski minister Czaputowicz wyraźnie podkreślił, że +zupełnie sobie tego nie życzymy+". "Szef polskiej dyplomacji nie wykluczył, że w przyszłości, podobnie jak obecnie, broń jądrowa będzie zapewniać pokój w naszej części świata. Ewentualne decyzje w kwestii miejsca stacjonowania tego typu broni pozostawił jednak do wyłącznej decyzji NATO" - czytamy w stanowisku resortu.

MSZ przypomniało przy tym, że aktualnie broń jądrowa znajduje się na terenie kilku państw europejskich. "NATO obecnie analizuje wpływ rozmieszczenia rosyjskich pocisków rakietowych zakazanych traktatem INF na swoje bezpieczeństwo, by zapewnić wiarygodność i efektywność polityki odstraszania i obrony. Polska w pełni popiera tę politykę obejmującą komponent nuklearny i będzie konsekwentnie realizować swoje zobowiązania sojusznicze" - zaznaczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

"Der Spiegel", relacjonując rozmowę z szefem polskiej dyplomacji, informował, że Czaputowicz powiedział, iż stacjonowanie amerykańskich wojsk i pocisków z głowicami nuklearnymi na naszym kontynencie "leży w naszym europejskim interesie". Dodał, że minister nie wyklucza, iż pewnego dnia natowskie pociski rakietowe z głowicami nuklearnymi mogą stanąć w Polsce. "Wcale tego nie pragniemy. Ale wszystko zależy od tego, jak w przyszłości będzie się zachowywać Rosja, czy będzie kontynuowała swą agresywną politykę zbrojeniową" - powiedział Czaputowicz. Według "Spiegla" zaznaczył, że decydować musiałoby "NATO jako wspólnota" i podkreślił, że Rosja rozumie tylko język siły.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował w piątek, że Stany Zjednoczone zawieszają przestrzeganie układu INF i za pół roku wycofają się z niego, jeśli Rosja nie zacznie się stosować do jego zapisów. Zapowiedział, że wkrótce USA przekażą stronie rosyjskiej formalną notyfikację w tej sprawie.

Szef amerykańskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że Rosja zmieni jeszcze swoje stanowisko w sprawie przestrzegania układu. Zadeklarował, że USA są gotowe do negocjacji z Rosją w sprawie kontroli zbrojeń.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w piątek agencji Reutera, że Sojusz nie zamierza rozmieszczać w Europie nowych pocisków rakietowych bazowania naziemnego z głowicami nuklearnymi.

« 1 »
 • Dymisja
  02.02.2019 12:21
  Premier powinien zdymisjonować Ministra MSZ. Normalny człowiek na takim stanowisku udziela wywiadu po uprzednim podpisaniu umowy o konieczności autoryzacji wywiadu przed publikacją. Powinien rowniez dysponować nagraniem wywiadu i być wspomagany przez światłych tłumaczy. Oświadczenia MSZu wskazują ze Minister nie zabezpieczył siebie i kraju przed "nieautoryzowaną publikacją". A sam temat wymagał konsultacji z Premierem.
  doceń 0
 • Seitz
  02.02.2019 13:11
  Minister Czaputowicz dał się podpuścić.
  Na polibudzie dwaj doktorzy grali w szachy codziennie podczas godzinnego przejazdu pociagiem. Grali w pamięci. Bez planszy i pionków.
  Jaki z pana Czaputowicza jest strateg w polityce zagranicznej jeśli w szachy nie gra.
  doceń 0
 • Andrzej Skulski
  02.02.2019 16:10
  Nie domagał się tylko sobie życzył. Ot polska nieudolna dyplomacja to tak jest gdy znajomość obcych języków jest nie do pogodzenia z patriotyzmem.
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama