107,6 FM

Abp Ryś wprowadził diakonat stały w archidiecezji łódzkiej

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś wprowadził w swojej diecezji diakonat stały. Po przyjęciu święceń diakonatu świeccy mężczyźni będą mogli m.in. mówić kazanie, udzielać Komunii św., udzielać chrztu, błogosławić związki małżeńskie oraz odprawiać pogrzeb - powiedział PAP rzecznik AŁ ks. Paweł Kłys.

Jak zaznaczył ks. Kłys, diakonat stały wprowadził w archidiecezji łódzkiej dekret opublikowany przez abp. Rysia. Jednocześnie w domu przy ulicy ks. Ignacego Skorupki w Łodzi powstał Ośrodek Formacji Diakonów Stałych.

Dodał, że opublikowanie dekretu rozpoczęło nabór kandydatów do diakonatu stałego. "Diakon stały to świecki mężczyzna stanu wolnego, będący w związku małżeńskim lub wdowiec, który po ukończeniu studiów teologicznych może przyjąć święcenia diakonatu" - wyjaśnił ks. Kłys.

Poinformował, że uprawnienia diakona stałego nie różnią się od tych, które przysługują diakonom przygotowującym się do przyjęcia święceń kapłańskich. "Diakon stały może w czasie mszy św. czytać Ewangelię, mówić kazanie i udzielać Komunii świętej. Poza tym może udzielać sakramentu chrztu św., błogosławić związki małżeńskie, odprawiać pogrzeb oraz zajmować się posługą charytatywną na terenie parafii" - powiedział rzecznik AŁ. Zaznaczył, że diakon stały nie może sprawować mszy św., spowiadać i udzielać sakramentu namaszczenia chorych - to zarezerwowane jest dla księży.

Jak poinformował ks. Kłys, aby przyjąć święcenia diakonatu, trzeba mieć skończone 35 lat. Dodatkowo, jeśli mężczyzna jest żonaty, musi przedstawić pisemną zgodę żony. Potrzebne są także: pisemna opinia miejscowego proboszcza oraz życiorys uwzględniający zdobytą formację i zaangażowanie w życie Kościoła. "Po przedstawieniu tych dokumentów kandydat udaje się wraz z proboszczem na rozmowę z abp. Rysiem. Jeśli po takiej rozmowie arcybiskup dojdzie do wniosku, że ten człowiek może przyjąć świecenia, kandydat zgłasza się do Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Łódzkiej i tam podejmuje studia teologiczne" - zaznaczył. Studia te mają na celu zapoznanie się z teologią, dogmatami Kościoła katolickiego, liturgiką oraz teologia pastoralną.

Ks. Kłys zaznaczył, że wprowadzenie diakonatu stałego nie jest nowością w Kościele. Przypomniał, że polscy biskupi wprowadzili diakonat stały na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski 20 czerwca 2001 roku. Tę formę posługi w Kościele wprowadzono już w archidiecezjach: warszawskiej, katowickiej i szczecińsko-kamieńskiej oraz diecezjach: ełckiej, pelplińskiej, gliwickiej i opolskiej.

Ks. Kłys podkreślił, że decyzja abp. Rysia związana jest ze zmniejszającą się liczbą powołań kapłańskich. "Diakoni stali pomogą księżom w ich posłudze w parafii. Są sprawy, w których księdza nikt nie zastąpi. Ale są i takie, które za niego może zrobić diakon" - stwierdził.

Dekret wszedł w życie z dniem podpisania i został odczytany kościołach i kaplicach archidiecezji łódzkiej 3 lutego 2019 roku.

« 1 »
TAGI:
 • SOI
  08.02.2019 14:30
  Ci co krytykują decyzję Abpa Rysia niech wskażą, co w niej jest niezgodnego z nauczaniem KK? Mam wrażenie, że niektórzy chcieliby napisać własny katechizm i własny kodeks prawa kanonicznego. To już o krok od postawienia się poza Kościołem Katolickim. Trzymajmy się doktryny, a jak ktoś się z nią nie zgadza, to można poszukać innych wspólnot, które mają poglądy zgodne z naszymi. Czy małżeństwo i to sakramentalne sprawia, że ktoś staje się gorszym albo nieczystym? Co to za chore myślenie? W obecnym świecie prowadzenie życia małżeńskiego prawdziwie chrześcijańskiego jest chyba trudniejsze od celibatu. Myślę, że tacy diakoni żonaci mogą być przykładem jak żyć w małżeństwie po Bożemu.
  doceń 45
 • Jeremiasz
  11.02.2019 22:28
  Idea fajna. Ale proszę mi wytłumaczyć dlaczego Ci panowie mają obowiązek przyjęcia celibatu i są wyłącznie z niego zwolnienie wyłącznie do aktualnej małżonki a po jej śmierci lub rozejściu się z nią diakon taki nie może już poślubić innej kobiety bo obowiązuje go celibat?
  doceń 43
 • uwaga
  09.03.2019 11:09
  "Diakon stały to świecki mężczyzna stanu wolnego, będący w związku małżeńskim lub wdowiec, który po ukończeniu studiów teologicznych może przyjąć święcenia diakonatu" - wyjaśnił ks. Kłys. Raczej zaciemnił niż cokolwiek wyjaśnił, bowiem Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 1031 mówi: „Kandydat do stałego diakonatu, nieżonaty, może być dopuszczony do tych święceń dopiero po ukończeniu przynajmniej dwudziestego piątego roku życia; związany zaś małżeństwem nie wcześniej, jak po ukończeniu przynajmniej trzydziestego piątego roku życia, i za zgodą żony”. Skoro jest „dopuszczony do święceń” to przestaje być świeckim.
  doceń 37
 • Filip S
  05.09.2019 13:22
  Nie jestem przeciwnikiem stałego diakonatu ale we współczesnej, posoborowej formie robi się z tego substytut prezbiteratu co w moim przekonaniu jest bardzo niebezpieczne. Diakoni stali powinni wyręczać księży w sprawach drugorzędnych (jak np. wizyty po kolędzie) ale błędem jest powierzanie im zadań ważnych jak np. głoszenie homilii, przewodniczenie nabożeństwom czy udzielania chrztu św.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama