107,6 FM

Unia państw równych i równiejszych

Francja i Niemcy są zdecydowanie rzadziej karane za niedozwoloną pomoc publiczną niż państwa południa Unii lub jej nowi członkowie - podał w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Wśród państw, które nie mogą liczyć na specjalne względy jest Polska.

"Bruksela nie traktuje wszystkich jednakowo. Są kraje, które mogą liczyć na specjalne względy. Polska do nich nie należy" - czytamy w dzienniku.

"Francja i Niemcy są zdecydowanie rzadziej karane za niedozwoloną pomoc publiczną niż państwa południa Unii lub jej nowi członkowie. A środka nadzwyczajnego, jakim jest nakaz zawieszenia pomocy, Komisja Europejska używa jedynie wobec najmłodszych stażem członków wspólnoty. Mimo to kraje nowej +13+ należą do najpokorniejszych. Decyzje te zaskarżają do Trybunału Sprawiedliwości UE znacznie rzadziej niż te traktowane przez Brukselę łagodniej" - podał "DGP".

W publikacji czytamy też, że w tej sprawie widać wyraźną różnicę widać w postępowaniach o naruszenie prawa unijnego.

"Jeśli o złamanie przepisów podejrzane są Niemcy, postępowanie trwa znacznie dłużej niż w przypadku innych państw Wspólnoty. Polski Instytut Ekonomiczny, który przeanalizował to zjawisko, zwraca uwagę, że Bruksela często kieruje do Berlina dodatkowe wezwania i prośby o dosłanie opinii uzupełniających. Wymiana korespondencji trwa, czas płynie" - podał "DGP", zwracając uwagę, że z porównań wynika, że w ostatnich 10 latach w sprawach przeciwko Niemcom pierwszy etap trwał średnio o 50 dni dłużej niż przeciwko drugiej w tym zestawieniu Hiszpanii.

Dziennik przywołuje raport analityka ds. prawnych Piotra Semeniuka, który zauważył, że państwa starej UE więcej inwestują w lobbing i kompetencje urzędników zatrudnianych w administracji rządowej do obrony swojej polityki gospodarczej. "Mają też więcej kluczowych urzędników w samej Brukseli. Na przykład w dyrekcji odpowiedzialnej za pomoc publiczną tylko jedna na dziesięć osób zajmujących stanowiska kierownicze pochodzi z nowej UE" - powiedział "DGP" ekspert.

« 1 »
 • Katolik k
  06.02.2019 07:40
  jeszcze niedawno Polska byla tak mocna w EU,ze potrafla zatrzymac ruskie czolgi idace na Tbilisi.Otrzymala najwazniejsze stanowisko w EU.Dzis jak widac jest w ogonie z,ktorym nikt sie nie liczy...
 • św Eufenia
  06.02.2019 12:02
  Gdyby z unią było wszystko w porządku to by Wielka Brytania jej nie opuszczała. Jeśli Unia poszła w złą stronę to Polska Unię nawraca a nie opuszcza, bo częścią cywilizacji zachodnioeuropejskiej jesteśmy od Chrztu Polski.
 • Dremor
  06.02.2019 12:52
  Kogoś naprawdę zaskakuje, że postępowanie w przypadku kraju będącego federacją trwa dłużej, niż w przypadku kraju unitarnego?
 • Stanisław_Miłosz
  07.02.2019 11:09
  Unia Europejsk jest (z p. widzenia prawa międzynarodowego) tylko - jak dajmy na to ONZ - organizacją międzynarodową. Nie jest żadnym nad-państwem. Nie jest państwem jak fedaralnym jak np. Niemcy.

  Natomiast urzędnicy unijni prawem kaduka uzurpują sobie kompetencje europejskiego nad-rządu, za biernym zezwoleniem większości państw członkowskich - z powodu słabości ekonomicznej, dlatego że od dziesiątek lat rządy sprawuje w nich libero-lewica (p. Spinelli). Biurokracja unijna jest też łagodnie mówiąc pod wpływem (choć lepiej byłoby powiedzieć, że miękiej korumpcji) ponadnarodowych koncernów, które przez nią (Unię) realizują swoje interesy. Są, są też różni "starsi i mądrzejsi", jak np. masoneria, iluminaci, jakieś ideologiczne sekty i inne samozwańcze "rządy światowe" (wzajemnie się przenikające).

  Czy może zatem dziwić, że są "równi i równiejsi". Brytyjczycy skalkulowali sobie i demokratycznie - wbrew nachalnej propagandzie "prounijnej" - że lepiej na tym wyjdą (przynajmniej ekonomicznie), gdy opuszczą Unię. Polska - między ruskiem, a pruskiem - nie ma takiego komfortu jak WB (niewidoczny Commonwelth, itd.) i ile się da musi w Unii trwać.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama