107,6 FM

Jak Polacy oceniają porozumienia Okrągłego Stołu? Bardzo rozbieżnie

Nieco ponad jedna trzecia respondentów (37 proc.) pozytywnie ocenia porozumienia zawarte przy Okrągłym Stole. Niemal tyle samo osób (36 proc.) ma do nich stosunek obojętny, a 15 proc. badanych negatywnie odnosi się do tych uzgodnień – wynika z sondażu CBOS.

W związku ze zbliżającą się 30. rocznicą rozpoczęcia Obrad Okrągłego Stołu CBOS zapytał Polaków, jak pamiętają to wydarzenie i jak oceniają je z perspektywy tych lat. Jak wykazało badanie, postrzeganie symbolicznej wagi rozmów prowadzonych między stroną rządową a opozycyjną w pierwszych miesiącach 1989 r. zmienia się. Obecnie jedynie 22 proc. badanych uważa je za moment wyznaczający koniec komunizmu w Polsce. Dla porównania, dziesięć lat temu odsetek ten wynosił 40 proc. "Wzrosło z kolei znaczenie przypisywane wyborom parlamentarnym z roku 1991. W 2009 r. za koniec komunizmu w Polsce skłonne było uznać je 9 proc. respondentów, a dziś – aż 25 proc. W tegorocznym badaniu była to najczęściej wybiera odpowiedź spośród wszystkich" – podano w komunikacie.

Jak dodano, 11 proc. badanych jako moment kluczowy wskazało wybór Lecha Wałęsy na prezydenta w 1990 r., a 9 proc. - powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego we wrześniu 1989 r. Najrzadziej wybierano wybory z 4 czerwca 1989 r. (7 proc.), rozwiązanie PZPR w styczniu 1990 r.(4 proc.) i przyjęcie "planu Balcerowicza" w grudniu 1989 r.(1 proc.).

Według CBOS, istnieje związek między znaczeniem przypisywanym konkretnym wydarzeniom a pozycją światopoglądową badanych. Zwolennicy lewicy znacząco częściej niż inni jako moment końca komunizmu wskazywali powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego (18 proc.). Natomiast respondenci deklarujący poglądy prawicowe częściej niż inni ankietowani wybierali wybory parlamentarne z 1991 r. (39 proc.). Jak zaznaczono, deklarowane poglądy polityczne nie wpływają znacząco na częstość wskazań obrad Okrągłego Stołu.

Sondaż CBOS wykazał, że deklarowany przez respondentów stosunek do porozumień zawartych przy Okrągłym Stole nie odbiega znacząco od tego sprzed dziesięciu lat. Obecnie nieco ponad jedna trzecia respondentów (37 proc.) pozytywnie ocenia te ustalenia. Niemal tyle samo osób (36 proc.) ma do nich stosunek obojętny, a 15 proc. badanych - negatywny. "Warto zauważyć, że respondenci rzadko deklarują zdecydowanie pozytywny lub zdecydowanie negatywny stosunek (po 6 proc.) – przeważają oceny bardziej umiarkowane" – czytamy w komunikacie.

CBOS sprawdził również, na jakiej podstawie badani wyrabiają sobie opinię o tych wydarzeniach. Jak wynika z badania, największa część respondentów podaje, że wiedzę dotyczącą obrad Okrągłego Stołu czerpie z mediów – telewizji, radia i gazet (30 proc.) albo z własnych wspomnień z tego czasu (28 proc.). 21 proc. ankietowanych twierdzi, że informacje na ten temat pozyskała w szkole. Dla 8 proc. badanych głównym źródłem wiedzy w tym zakresie są opowieści rodziny lub znajomych, dla 4 proc. – internet i dla 4 proc. – opracowania historyczne.

CBOS zwrócił uwagę, że stosunek do obrad Okrągłego Stołu jest "do pewnego stopnia powiązany z rodzajem źródeł, z których pochodzi wiedza badanych o tych wydarzeniach". "Najwyraźniej jest to widoczne w przypadku respondentów deklarujących stosunek obojętny, których odsetek wśród osób posiadających własne wspomnienia z tego okresu jest wyraźnie niższy od średniej (wynosi 24 proc., przy średniej 36 proc.), a wśród czerpiących wiedzę ze szkoły, mediów lub Internetu – wyższy (odpowiednio 47 proc., 41 proc. i 46 proc.)" – czytamy w komentarzu do badania.

Jak podkreślono, niezależnie od źródła wiedzy oceny pozytywne wyraźnie przeważają nad negatywnymi – z wyjątkiem respondentów czerpiących wiedzę z opracowań historycznych. Natomiast oceny negatywne najrzadziej występują wśród ankietowanych, którzy pozyskują informacje na ten temat w szkole.

Badanie CBOS wykazało także, że najbardziej pozytywnie do obrad Okrągłego Stołu nastawieni są zwolennicy lewicy, a ankietowani o poglądach centrowych najczęściej deklarują stosunek obojętny. Z kolei najbardziej krytyczni wobec obrad Okrągłego Stołu są zwolennicy prawej strony sceny politycznej, choć – jak zauważa CBOS – nawet wśród nich opinie pozytywne nieznacznie przeważają nad negatywnymi.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 10-17 stycznia na liczącej 928 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Okrągły Stół - to negocjacje prowadzone od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 r. przez przedstawicieli władz PRL, opozycji solidarnościowej oraz strony kościelnej. Prowadzone były w kilku miejscach, a ich rozpoczęcie i zakończenie odbyło się w siedzibie Urzędu Rady Ministrów PRL w Pałacu Namiestnikowskim (obecnie Pałac Prezydencki) w Warszawie. W obradach wszystkich zespołów brały udział 452 osoby. Okrągły Stół uważany jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, od którego rozpoczęły się zmiany ustrojowe Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w tym częściowo wolne wybory do Sejmu, tzw. wybory czerwcowe (4 czerwca 1989 r.).

« 1 »
 • Stanisław_Miłosz
  06.02.2019 10:18
  Komuna przy okrągłym stolcu uchroniła Polaków przed ... komuną. Czyli przed sobą.

  W tym celu zaprosiła do obrad zaprzyjaźnionych "doradców" opozycji i/lub zakonspirowanych w niej TW. Reszta nie miała wyboru: albo uszczknąć kawałek wolności albo nic, albo coś robić, albo trwać w zapaści.

  Ciągle pozostaje pytanie bez pełnej odpowiedzi: KTO BYŁ KIM? Nie wszystko - jak to w zwyczaju wśród "CZŁOWIEKÓW HONORU" - dokumentowano. A znawet z tego co spisano, sporo zniszczono, sporo "exportowano".
  doceń 10
 • art
  06.02.2019 10:54
  Oto przykład typowej oceny sytuacji przez lud polski prawicowej promienencji:
  „Postanowienia okrągłego stołu zagwarantowały nienaruszalną pozycje i korzyści komunistów, OPOZYCJA NIE WYKORZYSTAŁA DZIEJOWEJ SZANSY (!!!) na obalenie komunistycznego układu.”

  Żeby to lepiej zrozumieć… przykład Wenezueli będącej obecnie na podobnym etapie co my wtedy.
  A więc opozycja. Widzimy jakiegoś mile się uśmiechającego, całusy przesyłającego, wygadanego, elokwentnego. Przystojnego – to ważne w demokracji. Gogusia widzimy. Przyzwyczailiśmy się do takich. Demokracja. Mówi.. a czy to ważne? Paluchi w V podnosi! Zwyciężymy znaczy! Otuchi dodaje! Starczy!
  U nas był Wałęsa…Trochę niby inny, nie tak przystojny, taki, jakby z grubsza ciosany, taki, wiecie, robociarski taki, rozumiecie, specyfika kulturowa..ale to był nasz…czyli taki sam jak ten w Wenezueli z paluchi w kształcie V. I KOR był z Kuroniem, Geremkiem, Michnikiem. KOR walczył z Urbanem. I dziennikarze zachodni ich co dzień u się pokazywal ten KORi jako głos narodu ciemiężonego. Jako przedstawicieli walczących. To oni dzierżyli kasę z CIA bez której… To oni byli ciemiężeni w katowniach UB pisząc tam memoriały już nazajutrz drukowane w zachodniej prasie. (oczywiście była i Walentynowicz, i jej podobni. Ale kto o nich słyszał i słyszy? Dostają dzisiaj głodowe emeryturki i leczą się z więziennych dolegliwości.)
  To ta OPOZYCJA która niewykorzystała dziejowej szansy!!!
  W Wenezueli też nie wykorzysta.
  Ale będzie super. Dobrze znaczy będzie. Poprawi się. Amerykańskie koncerny wydobywające ropę dadzą pracę, zapewnią demokrację czyli wybory między dwoma partiami (z których jedna będzie za prawem kobiet i gejów a druga przeciw aborcji – ale tak cywilizowanie, lekkuchno, tak, wiecie, niekołtuńsko. Nowocześnie tAak za tą aborcją będzie! By wyborów nie przegrać.
  A w sklepach Wenezueli pojawi się znów papier toaletowy… Poziom życia tak jak w Panamie czy Boliwii. Niektórzy to nawet do USA będą mogli za pracą…Wizy im obiecają, znaczy. Wolność!
 • moim zdaniem
  07.02.2019 16:23
  okrągły stół był największym sukcesem komunistów
  doceń 11
 • uwaga
  08.02.2019 11:06
  "częściowo wolne wybory" oksymoron, nie można być częściowo wolnym, jak nie można być częściowo ciąży
  doceń 17

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama