107,6 FM

Kim chciał być Franciszek zanim został papieżem?

Wiadomość o tym, że Papież Franciszek zamierza w listopadzie odwiedzić Japonię została podana przez większość katolickich i niekatolickich mediów w kraju Kwitnącej Wiśni. Publiczna telewizja NHK World zauważa, że Azja staje się coraz ważniejszym miejscem ewangelizacji.

Ks. Ryotaro Yamamoto z Tokio, ma nadzieję, że wizyta Papieża będzie pielgrzymką pokoju. Chciałby, aby Franciszek zaapelował o całkowite zaprzestanie zbrojeń nuklearnych i powiedział o niebezpieczeństwie użycia energii jądrowej, aby w kraju, w którym chrześcijanie stanowią zaledwie ułamek procenta przesłanie Papieża dotarło również do ludzi innych wyznań. „Mam nadzieję, że wizyta będzie też krokiem w kierunku jedności chrześcijan” – powiedział japoński kapłan.

Dla jednej z parafianek kościoła w Kawasaki, Kyoko Inagaki, pielgrzymka Franciszka jest łaską z nieba: „Wybieram się na spotkanie z Papieżem w Tokio. Mam nadzieję, że pielgrzymka przyczyni się do poprawy sytuacji wspólnoty neokatechumenlanej w Japonii, bo tylu księży przyjechało do nas, aby w niej posługiwać”.

Dokładna data pielgrzymki Papieża nie jest jeszcze znana, ale wiadomo, że wizyta rozpocznie się po 15 listopada, czyli po intronizacji nowego cesarza Japonii, który jest równocześnie najwyższym kapłanem rodzimych wierzeń shintō. Według wstępnych zapowiedzi Franciszek odwiedzi Tokio i Fukushimę, gdzie 8 lat temu miało miejsce wielkie trzęsienie ziemi i poważna awaria w elektrowni jądrowej. Ojciec Święty ma również udać się do miast, które padły ofiarami ataku atomowego, czyli Hiroszimy oraz Nagasaki, które jest jednocześnie najbardziej katolickim miastem Japonii. Przypuszcza się, że tam Papież wygłosi apel o pokój.

Franciszek będzie drugim po Janie Pawle II papieżem, który odwiedzi Japonię. Na długo przed wyborem na Stolicę Piotrową, o. Jorge Mario Bergoglio chciał pracować jako misjonarz w Japonii. Przeszkodziła mu w tym choroba. Odwiedził Japonię dopiero jako biskup. Towarzystwo Jezusowe ma od dawna bliskie kontakty z krajem Kwitnącej Wiśni. Naukę Chrystusa przywiózł tu 470 lat temu Franciszek Ksawery. Jezuici byli pierwszymi misjonarzami, którzy prowadzili ewangelizację Japonii.

« 1 »
 • Nick
  10.02.2019 14:55
  Jak nie energia jądrowa, to węgiel. A jak węgiel, to smog (czego Polska najlepszym przykładem). Ewentualnie alternatywą w tym wypadku wydaje się gaz. Na samym OZE nie da się budować energetyki...
  doceń 0
 • www
  10.02.2019 15:32
  Czy ktos wie dlaczego PP.Franciszek ne odwiedzil do tej pory swojej Ojczyzny?
  doceń 6
 • Gość
  10.02.2019 15:48
  Po co jeździć do przeżywających kryzysy krajów, gdzie są miliony coraz bardziej tłamszonych katolików. Pojedźmy do Japonii, gdzie katolików jest pięć tysięcy i w zasadzie nic im chwilowo nie grozi...
  doceń 13

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama