107,6 FM

Prorodzinna rewolucja na Węgrzech

Wiktor Orban zaproponował właśnie szereg rozwiązań, które mają zachęcić Węgrów do rodzenia dzieci.

Węgry, podobnie jak Polska, borykają się z problemem niskiego przyrostu naturalnego. Nasi bratankowie od kilku lat prowadzą szeroko zakrojoną politykę prorodzinną. Ale premier Wiktor Orban właśnie zaproponował nowy, bardzo ambitny program wsparcia węgierskich rodzin.

Najciekawszym punktem programu są preferencyjne kredyty dla kobiet. Każda Węgierka poniżej 40. roku życia, która po raz pierwszy wyjdzie za mąż, będzie mogła dostać 10 milionów forintów (ponad 100 tys. zł). Kiedy urodzi pierwsze dziecko, spłacanie kredytu zostanie zawieszone na 3 lata. Kiedy urodzi się jej drugie dziecko, umorzona zostanie 1/3 pożyczki. Kiedy w rodzinie pojawi się trzecie dziecko, kredyt zostanie w całości umorzony.

Dodatkowo premier Orban obiecał, że matki które urodzą i wychowają czwórkę i więcej dzieci, do końca życia nie zapłacą podatku dochodowego. A rodziny, które wychowują troje i więcej dzieci, dostaną 2,5 miliona forintów (ponad 30 tys. zł) na zakup co najmniej 7-osobowego samochodu.

Wiktor Orban obiecał też rozszerzenie już istniejących programów prorodzinnych. Dotąd po urodzeniu trzeciego dziecka państwo przejmowało na siebie spłatę części kredytu hipotecznego rodziny. Po zmianach ma to być możliwe już po urodzeniu się drugiego dziecka, a kwoty spłat, które weźmie na siebie państwo, zostaną zwiększone.

Premier Węgier zapowiedział, że każdy mały Węgier będzie miał prawo do żłobka. Ale wprowadzone zostanie też rozwiązanie dla rodzin, które nie chcą posyłać swoich maluchów do żłobków. Wynagrodzenie dostaną dziadkowie, którzy będą chcieli zająć się wnukami do ukończenia przez nie drugiego roku życia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • tomaszl
  11.02.2019 14:45
  Licytacja "kto da więcej" trwa jak widać w najlepsze. Kto następny?
  doceń 0
 • barat
  11.02.2019 15:00
  Węgrzy są ok, ale to nie nasze, Polaków bratanki. Są od nas znacznie mądrzejsi.
  doceń 4
 • Józef K.
  11.02.2019 15:27
  Typowo lewicowa wiara , że określony efekt społeczny można uzyskać sypnąwszy " groszem " z publicznych środków.
  doceń 3
 • Bodo Altmann
  11.02.2019 16:28
  Niemcy hitlerowskie to samo robili i co z tego wyszło? Problemy demograficzne rozwiązuje się albo poprzez imigrację albo tak jak to robią skutecznie państwa skandynawskie i Francja czyli żłobki całodzienne i na dodatek darmowe, gwarancja utrzymania swojej pracy i duże ulgi podatkowe. To jest ale bardzo długi proces i tego nie da się rozwiązać w ciągu paru lat.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama