107,6 FM

Pompeo chwali Polskę. "To, co się dzieje na Ukrainie, otworzyło nam oczy"

To, co dzieje się na Ukrainie otworzyło nam oczy, że Rosjanie mogą próbować otworzyć tu drugi front - mówił w środę sekretarz stanu USA Mike Pompeo podczas wizyty w batalionowej grupie bojowej NATO w Bemowie Piskim (woj. warmińsko-mazurskie).

Pompeo, który przebywa od wtorku z wizytą w Polsce, odwiedził batalionową grupę bojową NATO wraz z szefem polskiego MSZ Jackiem Czaputowiczem.

"30 lat temu patrolowałem żelazną kurtynę w Niemczech, byłem wtedy młodym oficerem kawalerii. Sytuacja wydawała się wtedy zupełnie inna. Mam gdzieś jeszcze kasety Van Halena w moim samochodzie, razem z kasetą VHS z +Top Gunem+, ale wiele się zmieniło od tego czasu. W moich czasach bardzo się generałowie martwili o inwazję sowiecką na Niemcy Zachodnie" - podkreślił sekretarz stanu USA.

"Dzisiaj musimy się martwić o zwiększanie możliwości obronnych NATO, z kolei znowu na możliwą agresję rosyjską. Wojna na ziemi europejskiej, to, co się dzieje na Ukrainie, otworzyło nam oczy na to, że Rosjanie mogą próbować otworzyć drugi front właśnie tutaj. Sojusz NATO ma niezbędną rolę w celu obrony wolnych narodów Europy" - oświadczył Pompeo podczas wizyty w Bemowie Piskim, gdzie spotka się z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO, która stacjonuje tu w ramach inicjatywy wysuniętej wzmocnionej obecności, której celem jest wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu.

"Rosja ma wielkie plany dominowania Europy i zwiększenia swojej dominacji na arenie światowej, a my - zarówno USA, jak i demokracje zachodnie, muszą robić co w ich mocy, aby zatrzymać takie ataki jak np. inwazja na Ukrainę, aneksja Krymu, czy niesprowokowany niczym atak Rosjan na ukraińskie okręty na Morzy Czarnym" - mówił Pompeo podczas wizyty w Bemowie Piskim, gdzie spotka się z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO.

Jak dodał, należy pamiętać o tym, że próby destabilizacji ze strony Rosji "muszą się spotkać z naszym zdecydowanym sprzeciwem".

"Jednym z naszych kroków jest nasza obecność na wschodniej flance NATO. Jest to jedna z podstawowych zasad NATO, że atak na jeden kraj, to atak na cały Sojusz" - podkreślił.

Pompeo mówił ponadto, że historia Polski "przypomina nam, że środki odstraszania powinny być na pierwszym planie naszego myślenia strategicznego". "Jest to tym bardziej słuszne na forum rywalizacji między supermocarstwami" - dodał sekretarz stanu USA.

Pompeo podkreślił, że Polska wydaje duży procent swojego PKB na obronę. "To jest to za czym powinni podążać inni sojusznicy NATO" - powiedział Pompeo.

« 1 »
 • do tematu
  13.02.2019 13:44

  Chwali Polskę, bo ta wysługując się wikłając się w kolejne konflikty z potęgami jak Rosja oraz niestety ostatnio Chiny, i krajami jak Iran, nic za to nie otrzymując w zamian. Do tego oczywiście straszy Rosją, z którą USA dogada się, jak tylko będzie to im wygodne.

  Ciekawe, że nikt nie informuje o treści dzisiejszego wystąpienia Pompeo, w którym domagał się wypłacenia "odszkodowania" organizacjom żydowskim: wpolityce.pl/polityka/433722-holokaust-i-restytucja-mienia-mowil-o-tym-pompeo. Chodzi już nie o 75 miliardów USD, ale o 300 000 000 000 USD, czyli o 1 000 000 000 000 złotych - biliard złotych. Po wylpaceniu tej nienależności, Polska przestanie istnieć bez wojny i zagłady nuklearnej. W tym kontekście trzeba widzieć wojska "naszego sojusznika", czyli jako gwaranta, że te nienależności zostaną na nas wymuszone.

  I śmieszno i straszno, jak mawiają ludzie z kraju strasznego Władimira P.
 • Kopyrda
  13.02.2019 16:20
  "Nam," to znaczy komu? Pytam sie, bo szef pana Pompeo poparl przejecie Krymu przez Rosje i de facto zaakceptowal rosyjska okupacje Wschodniej Ukrainy.
  doceń 4
 • Damian
  13.02.2019 17:14
  A może zacytujecie te słowa Pompeo: "I urged my polish colleagues to move forward with comprehensive private property restitution legislation for those who lost property during the Holocaust era."

  Ponagliłem swoich polskich colegów aby posunęli naprzód kompleksowe ustawodawstwo dotyczące restytucji mienia prywatnego należącego do tych, któzy je stracili w "erze Holocaust"

  Akt 447. Słyszał ktoś?
  doceń 9
 • Czytelnik
  13.02.2019 21:18
  Pompeo powiedział tęż, że naszym narodowym bohaterem jest Lech Wałęsa. Media reżimowe tego nie podadzą, ale żeby w Gościu nie było??

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama