107,6 FM

Trzy czwarte ofiar to chłopcy. Raport belgijskiego episkopatu

Dokument opisuje przypadki wykorzystywania nieletnich przez duchownych z Belgii. Większość opisanych czynów miała charakter homoseksualny.

Po wielu skandalach związanych z seksualnym wykorzystywaniem małoletnich Konferencja Biskupów Belgii opublikowała nowy, 400-stronicowy raport w tej sprawie. Prezentując dokument 13 lutego arcybiskup Brukseli, kard. Jozef De Kesel powiedział, że setki ofiar wykorzystywania seksualnego „miały wreszcie w ostatnich latach odwagę mówienia o tym”. Chodzi przede wszystkim o uznanie wyrządzonych im szkód, ich bezsilności wobec sprawców, milczenia, na jakie te osoby były skazane, a także o szkody wyrządzone dla rozwoju ich osobowości.

Raport sporządziła międzydiecezjalna komisja ochrony dzieci i młodzieży, której pracami kieruje emerytowany profesor psychologii z katolickiego uniwersytetu w Lowanium, Manu Keirse. „Wykorzystywanie seksualne i zachowania ku temu zmierzające nie są chorobą, lecz czynem karalnym, wykorzystywaniem władzy”, napisał we wstępie prof. Keirse.

Jak wynika z dokumentu, od 2010 r. w wyznaczonym punkcie rozjemczym oraz 10 ośrodkach kontaktowych Kościoła w Belgii zgłosiły się ogółem 1054 ofiary wykorzystywania. Spośród 426 przypadków zgłoszonych w ośrodkach kościelnych 92 proc. stanowią sprawy sprzed ponad 28 lat. 73 proc. napastowanych ofiar było w wieku 10-18 lat. Trzy czwarte z nich (76 proc.) stanowili chłopcy. Większość zgłoszonych przypadków miała miejsce w szkole (43 proc.), lub w parafii (28 proc.). 74 proc. przypadków zgłoszono we Flandrii, 19 proc. w Walonii.

Została też powołana specjalna fundacja Dignity, która ma wypłacać odszkodowania każdej ofierze, której sprawa uległa przedawnieniu. W latach 2012-2017 ośrodki kontaktowe oraz fundacja wypłaciły tytułem odszkodowań 4,58 mln euro.

Kard. De Kesel będzie uczestniczył w szczycie dotyczącym nadużyć w Kościele, który odbędzie się w dniach 21-24 lutego w Watykanie. Prymas Belgów ma nadzieję, że prowadzone tam dyskusje „doprowadzą do spójnej polityki dla całego Kościoła powszechnego”. Zarówno kard. De Kesel, jak też inni biskupi, a także przełożeni zakonni uważają, że opublikowanie raportu nie zamyka sprawy i kończą go słowami: „Zaufanie jest ciągłą pracą”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Toto
  16.02.2019 12:04
  Jakie to szczęście, że nasz polski kościół, jako jedyny, nie jest dotknięty tą plagą.
  doceń 0
 • Yanosh
  16.02.2019 13:12
  Homoseksualizm to zło. Przestrzegało przed nim wiekszość świętych XIX w. - przed szatanem, że jesli uderzy w Kościół to przez kapłanów którzy bedą niegodni być kapłanami. A narzędziem w rękach szatana. I stało się. Homoseksualiści stanowili i stanowią sztamę i gastion, który można rozbić jedynie usuwając ich z kapłaństwa jednym ruchem. Innego wyjścia nie ma. I nie rozumiem dlaczego to stanowi dla księży biskupów polskich taki problem. Czy naprawdę myślą, że kurie diecezjalne , diecezje sobie bez urzędników i wpływowych księży homoseksualistów , jako prałatów, czy proboszczów, którzy są zgorszeniem nie poradzą. Myślenie jest błędne.
  doceń 1
 • gośćt
  16.02.2019 18:02
  Proszę o wyjaśnienie. W tekście jest: " 73 proc. napastowanych ofiar było w wieku 10-18 lat. Trzy czwarte z nich (76 proc.) stanowili chłopcy. " Czy te 76% jest z całości czy z tych wspomnianych w poprzednim zdaniu 73%?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama