107,6 FM

Watykan: 190 uczestników spotkania w sprawie ochrony małoletnich w Kościele

Około 190 osób weźmie udział w spotkaniu w sprawie ochrony małoletnich w Kościele – poinformowano podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Watykanie. Prace tego gremium odbywać się będą zarówno w Nowej Auli Synodu (znajdującej się nad aulą Pawła VI) jak i w Sala Regia Pałacu Apostolskiego.

W czasie konferencji prasowej podano iż informacje na temat spotkania dostępne są po włosku i po angielsku na stronie pbc2019.org.

Obrady rozpoczną się 21 lutego o godz. 9.00 w Nowej Auli Synodu modlitwą. Tematem pierwszego dnia będzie kwestia odpowiedzialności.

Po ukazanym na wideo świadectwie głos zabierze Ojciec Święty. Jak zaznaczył ks. Federico Lombardi SJ będzie to raczej krótkie wprowadzenie, natomiast o 9.30 pierwszą relację wygłosi kard. Luis Antonio Tagle z Manili na Filipinach: „Zapach owiec. Poznanie ich bóli i zaleczenie ich ran w centrum zadania pasterza”. Następnie przewidziano czas na pytania.

O 10.15 drugą relację „Kościół jako szpital polowy. Podejmowanie odpowiedzialności” – wygłosi abp Charles Scicluna z Malty.

Po kwadransie na pytania i przerwie na kawie uczestnicy spotkania będą obradowali w 11 małych grupach językowych. Zakończenie prac przedpołudniowych przewidziano na 12.30.

O godz. 16.00 relację na temat „Kościół w chwili kryzysu - stawianie czoła konfliktom i napięciom oraz stanowcze działania” wygłosi kard. Rubén Salazar Gómez z Bogoty w Kolumbii. Po pracy w małych grupach oraz prezentacji ich wniosków przewidziano modlitwę i świadectwo.

Podobny schemat przewidziano w piątek 22 lutego. Pierwszą relację poranną „Kolegialność – posłani razem” przedstawi kard. Oswald Gracias z Bombaju w Indiach, drugą – „Synodalność – wspólnie odpowiedzialni” - kard. Blase Joseph Cupich z Chicago w USA, zaś popołudniową – „Komunia – wspólne działanie” - dr Linda Ghisoni, podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

W sobotę, 23 lutego pierwszą relację „Otwartość – posłani do świata” wygłosi s. Veronica Openibo SHCJ z Nigerii, drugą – „Transparencja we wspólnocie wierzących” kard. Reinhard Marx z Monachium, zaś po południu – „Przekaz – do wszystkich ludzi” – meksykańska dziennikarka Valentina Alazraki. O godz. 17.30 w Sala Regia Pałacu Apostolskiego rozpocznie się liturgia pokutna. Homilię w jej trackie wygłosi abp Philip Naameh z Ghany.

Ostatniego dnia o godz. 9.30 w Sala Regia Pałacu Apostolskiego sprawowane będzie Eucharystia, podczas której homilię wygłosi abp Mark Benedict Coleridge z Brisbane w Australii. Spotkanie zakończy przemówienie Ojca Świętego.

W spotkaniu oprócz papieża i 114 przewodniczących konferencji episkopatów weźmie udział 14 zwierzchników katolickich Kościołów wschodnich, 15 ordynariuszy nie należących do konferencji biskupich, 12 przełożonych generalnych zakonów męskich oraz 10 przełożonych zakonów żeńskich, 10 prefektów dykasterii Kurii Rzymskiej, 4 członków Kurii Rzymskiej, 5 członków Rady Kardynałów, 5 organizatorów, moderatorów i głoszących konferencję.

« 1 »
 • podaję nick
  18.02.2019 15:25
  Czy padnie odpowiedź na zarzuty, które zgłosił abp. Vigano?
  doceń 1
 • Tomaszszcz
  18.02.2019 15:40
  W tym podanym programie nie ma nic o NAJWAZNIEJSZEJ RZECZY ! O WALCE Z HOMOSEKSUALIZMEM KSIEZY ! Od seminarium aż do swiecen i PO nich także! Czemu? To jest główny powod niszczenia dzieci! GRZECH HOMOSEKSUALIZMU WIELU KSIEZY !!
  doceń 5
 • Daniel
  18.02.2019 19:25
  Czyli z opisu wynika, że będzie o wszystkim i o niczym, w między czasie przerwa na kawę. Tu nie powinno być kawy, ale pokuta, post, jałmużna. Usunięcie ze stanu duchownego znacznej części kardynałów i biskupów i głęboka reforma formacji: powrót do ascezy i wykluczanie osób ze skłonnościami homoseksualnymi z możliwości formacji seminaryjnej. Krótko i na temat. Do tego wystarczy gest Ojca Świętego, a nie jakieś walne zjazdy i spotkania. Wszystko już zostało powiedziane i nie ma sensu nieustannie przepraszać ofiary. Należy w końcu wrócić do korzeni, do Chrystusa, do czystości i być tutaj bezwzględnym w jej przestrzeganiu.
  doceń 3
 • Tomaszszcz
  18.02.2019 21:54
  Panie Danielu ma Pan rację we wszystkim oprócz jednego! Ofiary trzeba przepraszać i podac im dlon , pomocną dlon! Aby na nowo udało im sie zaufac kaplanom, bez nich , chicby bez jednego uczciwego nie znajdą drogi do zbawienia, odrzucając kaplanow ( Czemu się nie dziwie) odrzucają drogę zbawienia, ofiarom trzeba pomoc !I to że wszystkich sił i mozliwosci.
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama