107,6 FM

16 stanów pozywa Trumpa do sądu

Władze 16 amerykańskich stanów złożyły w poniedziałek pozew do sądu przeciwko prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w związku z jego decyzją o ogłoszeniu stanu wyjątkowego.

Pozew został złożony w Sądzie Rejonowym dla Okręgu Północnego w Kalifornii.

"Pozywamy Prezydenta Trumpa do sądu, aby zablokować jego nadużycie władzy prezydenckiej - napisał w oświadczeniu prokurator generalny Kalifornii Xavier Becerra z Partii Demokratycznej - Wzywamy prezydenta Trumpa, aby powstrzymał się od jednostronnego okradania podatników. Gabinet prezydencki to nie miejsce na teatr".

Donald Trump w piątek podpisał rozporządzenie o ogłoszeniu stanu wyjątkowego, by bez zgody Kongresu zdobyć fundusze na mur na granicy z Meksykiem. Amerykański prezydent podkreślił, że wykorzysta przywileje władzy wykonawczej, by obejść decyzje Kongresu, i pozyska więcej publicznych pieniędzy na ten projekt.

« 1 »
 • Podaj nick
  19.02.2019 06:43
  jaki teatr? przecież to jego obietnica wyborcza.... czemu panowie demokraci tacy zdziwieni, że ktoś się wywiązuje z obietnic wyborczych?
  doceń 11
 • Albert
  19.02.2019 09:49
  Ciekawe czy w USA też mają w sądach kastę tak jak my w Polsce?
 • Gość
  19.02.2019 12:05
  Można pozwać urzędującego w trakcie sprawowania urzędu? Trzeba by wpierw zdjąć ze stanowiska, ma to nazwę impeachment (Artykuł I paragraf 2 i 4 oraz Artykuł II paragraf 4 Konstytucji USA)
  doceń 12
 • Uzupełnienie
  19.02.2019 17:57
  Należy uzupełnić, Trump powołał się na ustawę o ogólnokrajowych sytuacjach kryzysowych (National Emergencies Act z 1976). W ustawie tej "Kongres nie określił żadnych standardów, jakie warunki muszą zostać spełnione, zanim prezydent może stwierdzić, że istnieje kwalifikujący się kryzys" (z artykułu "16 States Sue to Stop Trump’s Use of Emergency Powers to Build Border Wall")
  doceń 11

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama