107,6 FM

Papież: Panie, uwolnij nas od pokusy ocalenia samych siebie i naszej reputacji

Papież Franciszek w drugim dniu szczytu w Watykanie na temat skandalu pedofilii wyraził przekonanie, że ludzie Kościoła muszą uwolnić się od pokusy "ocalenia samych siebie" i swojej reputacji. Słowa papieża zamieszczono w piątek na jego profilu na Twitterze.

Na oficjalnym papieskim profilu opublikowano następujące słowa Franciszka: "Panie, uwolnij nas od pokusy ocalenia samych siebie, naszej reputacji; pomóż nam wziąć na siebie ciężar winy i szukać wspólnie pokornych i konkretnych odpowiedzi w łączności z całym Ludem Bożym".

Słowom tym towarzyszy hasztag odnoszący się do watykańskiego spotkania na temat ochrony nieletnich w Kościele. W piątek Franciszek nie przemawiał na jego forum; słuchał natomiast wystąpień poświęconych m.in. kwestii odpowiedzialności biskupów.

« 1 »
 • gut
  22.02.2019 16:16
  Przejmujące. Joseph Ratzinger/Benedykt XVI: "...fragment wiersza, ułożonego przez Newmana na Sycylii w 1833: „Lubiłem wybierać i sam chciałem pojąć swą własną drogę. Teraz zaś proszę: Panie, to Ty mnie prowadź!” Nawrócenie [...] nie było dla Newmana wyborem spowodowanym osobistym upodobaniem ani subiektywnymi potrzebami duchowymi. Tym zaś, co dla Newmana było najważniejsze, był obowiązek większego posłuszeństwa poznanej prawdzie, aniżeli własnemu upodobaniu, nawet wbrew swoim odczuciom i więzom przyjaźni czy wspólnej formacji. […] Newman podkreśla prymat prawdy nad dobrem,…, prawdy nad kompromisem, nad umiejętnością dostosowania się do grupy.[…] Człowiekiem sumienia jest ten, kto nigdy, za cenę rezygnacji z prawdy, nie kupuje zgody, dobrego samopoczucia, sukcesu, uznania społecznego ze strony zwolenników dominujących opinii."
  doceń 5
 • Tomaszszcz
  22.02.2019 16:52
  I oby tak się stało. Aby arcybiskupi i biskupi zaprosiliśmy ofiary do swych katedr i w nich, te ofiary głośno przeprosili. Wtedy nastapi pojednanie i cud Miłosierdzia Bożego.
 • Tomaszszcz
  22.02.2019 17:26
  Źródło: youtube.com/Patrick Rover
  Po tym, jak w sprawie plagi homoseksualizmu wśród księży wypowiedzieli się kardynałowie Burke i Brandmüller, opublikowano oświadczenie kolejnego dostojnika Kościelnego w tej sprawie.  Na odważne wygłoszenie prawdy zdecydował się kardynał Jorge Urosa Savino, metropolita wenezuelskiego Caracas. Chociaż jego oświadczenie datowane jest na 13 lutego, opublikowano je dopiero na dwa dni przed rozpoczęciem watykańskiego szczytu ds. walki z molestowaniem seksualnym w Kościele.  Wenezuelski hierarcha chwalił papieża Franciszka, który postanowił zwołać nadzwyczajne spotkanie episkopatu, aby zająć się tym problemem i poszukać rozwiązań. Kardynał Savino zwrócił jednak uwagę, że cztery dni oczywiście nie wystarczą do rozwiązania tego poważnego problemu.  Kardynał Savino uznał, że klerykalizm – rozumiany jako nadużywanie władzy przez duchownych i zakonników – jest jednym z przyczyn wielkiego kryzysu. Nie można jednak sprowadzać sprawy wyłącznie do tego problemu: „istotne jest także zajęcie się problemem samego niegodziwego traktowania w celach seksualnych, które jest grzesznym przekroczeniem prawa Bożego oraz nieprzestrzeganiem i nieprzestrzeganiem cnoty czystości poświęconej naszemu Panu, złamanej przez niemoralną i przestępczą działalność seksualną” – napisał hierarcha w swym oświadczeniu.  Dostojnik przyznał, że istną plagą wśród księży którzy mieli dopuścić się niemoralnych czynów, jest homoseksualizm: „Konieczne jest także zmierzenie się z problemem homoseksualizmu u niektórych duchownych i zakonników, gdyż wiele badań pokazuje, że około 80 proc. nadużyć dotyczy nieletnich mężczyzn. Duża liczba oskarżeń o niegodziwe traktowanie w celach seksualnych wskazuje również na zanik niezbędnych wysokich standardów życia moralnego u tych osób, zarówno w duchownych, jak i w życiu konsekrowanym”.  Kardynał Savino wezwał przy tym wszystkich biskupów by „właściwie nauczali o chrześcijańskiej seksualności, pięknie celibatu i doskonałej czystości i jej motywacji”. Zachęcał ich także „do wierności naszemu Panu, roztropności i mądrości, aby uniknąć i pokonać pokusy”.  doceń 6
 • LUK Z
  23.02.2019 12:18
  Najlepiej sugerował święty Paweł, usunąć z kościoła i oddać takich - pedofili, cudzołożników i podobnych szatanowi na zatracenie ciała, aby choć dusza była ocalona. Tylko, że prawie nic się z tym nie robi. Niech ci co kalają zgromadzenie świętych swymi czynami ciemności i nie chcą się upamiętać niech idą precz, a lud Pański niech nie łączy się z takimi. Lud Pana ma być święty.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama