107,6 FM

Zagadka rudych włosów

Ognisty kolor włosów od wieków wzbudza ciekawość. Dopiero niedawno jednak zaczęto odkrywać genetyczne zagadki stojące za tym kolorem czupryny.

Na świecie żyje zaledwie 140 milionów osób z rudym odcieniem włosów. To zaledwie 2 proc. ludzkiej populacji. Najwięcej „rudzielców” można spotkać w Szkocji i Irlandii. Tam co dziesiąta osoba jest właścicielem „ognistej czupryny”. Wpływa na to przede wszystkim klimat tych dwóch krajów. Rudemu kolorowi włosów sprzyja małe nasłonecznienie.

Prawdopodobieństwo posiadania rudych włosów, gdy oboje rodziców jest rudych, wynosi 92 proc. Gdy tylko jeden rodzic jest rudy, szansa taka wynosi zaledwie 6 proc. Zdarza się jednak, że rude dziecko rodzi się ciemnowłosym rodzicom. Genetyka, która stoi za „ognistym” kolorem włosów jest dużo bardziej skomplikowana, niż nam się to dotychczas wydawało.

O tajemnicy rudych włosów, genach za nimi stojącymi, chorobach, na które narażeni są rudowłosi i innych kwestiach związanych z „ognistymi czuprynami” pisze w najnowszym numerze Gościa Mariusz Gogół.

Więcej znajdziesz TUTAJ oraz w najnowszym wydaniu drukowanym "Gościa Niedzielnego".

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama