107,6 FM

Kard. Schönborn o "zbiorowej konsternacji" na szczycie na temat ochrony małoletnich

Zwołany przez papieża Franciszka szczyt na temat ochrony małoletnich przyniósł „jakościowy skok w zmaganiu się z trudnym, bardzo obciążającym tematem”. Podkreślił to kard. Christoph Schönborn 24 lutego w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress.

– Przez te cztery dni, jak nigdy dotąd, przeżyłem niezwykle otwarty, bezpośredni i szczery klimat spotkania – stwierdził przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich. Dodał, że był o to doświadczenie „prawdziwej synodalności”, wszystko mogło być powiedziane. Ale „największym przeżyciem była wielka jednomyślność. Nie było kręgów, tworzących się przy innych tematach”, podkreślił kard. Schönborn.

Najważniejszym wynikiem czterodniowych obrad była „zbiorowa konsternacja” podczas bezpośrednich relacji ofiar wykorzystywania seksualnego i rozmów z nimi. Teraz „fakt, że w centrum zainteresowania powinny być ofiary, zaczyna rzeczywiście być wspólną świadomością”. Konkretnym wnioskiem z obrad jest wyraźne przekonanie o „zobowiązaniu do wspólnego działania”. Papieżowi zależy na standardach obowiązujących na całym świecie; my nie tylko potrzebujemy tych standardów, ale także ich realizowania.

Kard. Schönborn pokłada też wielkie nadzieje, że w Kościele, ale także w całym społeczeństwie, będzie rosnąć świadomość „zera tolerancji” w przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Ważnym efektem czterodniowych obrad szczytu w Watykanie jest zapowiedź wytycznych, obowiązujących wszystkie konferencje biskupów na całym świecie. „Jak należy postępować w przypadku zgłoszenia faktu wykorzystywania? Jak można pomóc pokrzywdzonemu, by zaczął mówić? Te wszystkie standardy są już stosowane w niektórych krajach, ale jeszcze nie na całym świecie”, zauważył hierarcha.

Poprzez zwołanie szczytu papież Franciszek chciał przede wszystkim osiągnąć jedno: „żeby żaden kraj świata, żaden katolicki Kościół lokalny nie mógł powiedzieć: to nas nie obchodzi”. Dlatego głównym przesłaniem spotkania w Rzymie było – zdaniem kard. Schönborna – aby ten temat został poważnie potraktowany wszędzie.

Trzecim podstawowym tematem obrad była prewencja: „co trzeba zrobić, aby w przyszłości nie powtarzały się podobne przypadki”. W tej kwestii kard. Schönborn oczekuje konkretnych propozycji, w jaki sposób realizować na płaszczyźnie lokalnej przepisy już obowiązujące w Kościele powszechnym. Jest przekonany, że „w najbliższych dniach z pewnością zapadną konkretne propozycje” w tej sprawie.

« 1 »
 • gut
  25.02.2019 16:03
  Joseph Ratzinger/ Benedykt XVI : "Trwanie w błędzie, „błędne sumienie,” tylko na pierwszy rzut oka jest wygodne. Jeśli bowiem nie reaguje, zamilknięcie sumienia prowadzi do dehumanizacji świata i niesie ze sobą śmiertelne niebezpieczeństwo. Innymi słowy: utożsamienie sumienia z powierzchowną świadomością, zredukowanie człowieka do jego subiektywności wcale nie wyzwala, lecz poddaje w niewolę; sprawia to, że stajemy się całkowicie zależni od panujących opinii, a także dzień po dniu obniża ich poziom. Kto stawia znak równości między sumieniem a powierzchownymi przekonaniami, utożsamia je z pseudoracjonalną pewnością, utkaną z samousprawiedliwienia, konformizmu i lenistwa. Sumienie ulega degradacji i zostaje sprowadzone do mechanizmu uwalniania od poczucia win, gdy tymczasem oznacza ono właśnie przejrzystość podmiotu wobec Boga, a zatem również właściwą człowiekowi godność i wielkość. Zredukowanie sumienia do subiektywnej pewności oznacza jednocześnie rezygnację z prawdy."
  doceń 14
 • CaminoCanis
  26.02.2019 07:17
  .....................Ale „największym przeżyciem była wielka jednomyślność. Nie było kręgów, tworzących się przy innych tematach”.....................
  doceń 1
 • CaminoCanis
  26.02.2019 07:19
  .......................Ale „największym przeżyciem była wielka jednomyślność. Nie było kręgów, tworzących się przy innych tematach”....................... I to mnie najbardziej martwi - jednomyślne milczenie o problemie o lobby homoseksualnym w KK, które jest praprzyczyną pedofilii
  doceń 11
 • Gość
  27.02.2019 18:57
  Kiedy KK wypowie się wreszcie krytycznie ( biblijnie ) na temat homoseksualizmu?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama