107,6 FM

Wstępna decyzja papieża ws. kard. Pella

Papież Franciszek utrzymał zakaz publicznego pełnienia posługi i kontaktów z nieletnimi nałożony na australijskiego kardynała George'a Pella, uznanego za winnego czynów pedofilskich przez ławę przysięgłych sądu w Melbourne - poinformował rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti.

Watykan oświadczył we wtorek, że są to "środki zapobiegawcze" zastosowane w oczekiwaniu na definitywne potwierdzenie faktów.

To reakcja na informacje z Australii o tym, że ława przysięgłych sądu stanu Victoria uznała kardynała Pella, mianowanego przez Franciszka w 2014 roku prefektem Sekretariatu ds. Ekonomii, winnym czynów wykorzystywania seksualnego wobec dwóch chłopców w wieku 13 lat. Zarzuty wobec byłego metropolity Melbourne dotyczą roku 1996, gdy - według aktu oskarżenia - molestował nieletnich chórzystów w miejscowej katedrze po odprawieniu tam mszy. W środę ma rozpocząć się posiedzenie sądu, który wyda wyrok. 77-letniemu dostojnikowi, do niedawna bliskiemu współpracownikowi papieża grozi do 50 lat więzienia. Od początku odrzuca on wszelkie oskarżenia.

Rzecznik Watykanu oświadczył, że Stolica Apostolska przyłącza się do tego, co zadeklarował przewodniczący konferencji episkopatu Australii i przyjmuje do wiadomości wyrok pierwszej instancji w sprawie kardynała Pella. "To wiadomość bolesna, która - czego jesteśmy świadomi - wstrząsnęła bardzo wielu osobami nie tylko w Australii" - podkreślił rzecznik. Gisotti dodał: "Jak zostało to potwierdzone przy innych okazjach, zachowujemy najwyższy szacunek dla australijskich władz sądowych". "W imię tego szacunku oczekujemy teraz na wynik procesu apelacyjnego przypominając, że kardynał Pell zapewniał wielokrotnie o swej niewinności i ma prawo do obrony aż do ostatniej instancji" - głosi nota rzecznika. "W oczekiwaniu na definitywne osądzenie przyłączamy się do australijskich biskupów w modlitwie za wszystkie ofiary wykorzystywania, ponawiając nasze zobowiązanie do tego, by uczynić wszystko, co możliwe, aby Kościół był bezpiecznym domem dla wszystkich, zwłaszcza dla dzieci i osób najsłabszych" - dodał Gisotti.

Następnie wyjaśnił: "Aby zagwarantować postępowanie wymiaru sprawiedliwości Ojciec Święty potwierdził środki zapobiegawcze zastosowane już wobec kardynała George'a Pella przez miejscowego ordynariusza od chwili jego powrotu do Australii. W oczekiwaniu na ostateczne stwierdzenie faktów kardynałowi Pellowi nie wolno pełnić publicznie posługi i, zgodnie z normami, kontaktować się w jakikolwiek sposób i formie z małoletnimi".

Jak wyjaśniono w Australii, werdykt 12-osobowej ławy przysięgłych sądu stanu Victoria był jednomyślny i został wydany już w grudniu, ale ogłoszono go po dwóch miesiącach.

Gdy w czerwcu 2017 roku kardynał Pell został oskarżony o wielokrotne molestowanie seksualne nieletnich, papież udzielił mu urlopu na czas procesu. Od tamtego czasu wpływowy do niedawna prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii, który faktycznie pełnił funkcję odpowiednika "ministra finansów" Watykanu, nie wrócił do Rzymu.

« 1 »
 • Jasiek
  26.02.2019 14:55
  Fajnych ma wspolprscownikow Ojciec swiety:) jeden skazany za pedofilie a drugi z zarzutami o malwersacje finansowe:) no a na.listy swietobliwych kardynalow jak np sp. Kard. Meisnera odpowiedziec nie chcial...
  doceń 8
 • adam
  26.02.2019 20:03
  *JASIEK , a niby co w tym dziwnego? Watykan to wielka machina urzędników. Sam mam pracowników, ufam, że nie kradną w pracy, ale pewny nie jestem. Jednego możesz być pewny "bramy piekieł Kościoła nie przemogą", a teraz dokładnie widać, jak zły zajadle próbuje zniszczyć Kościół.
  doceń 5

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama