107,6 FM

Trump: Spróbujemy zrobić z Korei Północnej gospodarczą potęgę

Prezydent USA Donald Trump napisał w środę na Twitterze, na krótko przed rozpoczęciem szczytu z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem w Hanoi, że podejmie próbę przekształcenia tego komunistycznego państwa w gospodarczą potęgę.

"Kim Dzong Un i ja będziemy bardzo się starali wypracować coś w sprawie Denuklearyzacji i potem zrobienia z Korei Północnej Gospodarczej Potęgi" - napisał amerykański przywódca niecałe dwie godziny przed rozpoczęciem spotkania. "Wierzę, że Chiny, Rosja, Japonia i Korea Południowa będą bardzo pomocne" - dodał.

We wtorek Biały Dom potwierdził, że pierwsze spotkanie w ramach drugiego szczytu Trump-Kim rozpocznie się w środę o godz. 18.30 czasu miejscowego (godz. 12.30 w Polsce) w eleganckim hotelu Metropole w centrum Hanoi. Po 20-minutowym spotkaniu powitalnym obaj przywódcy zjedzą wspólnie obiad, podczas którego towarzyszyć im będą doradcy. Dalsze rozmowy zaplanowano na czwartek.

Na pierwszym w historii szczycie przywódców USA i Korei Płn., który odbył się w Singapurze w czerwcu 2018 roku, Kim wyraził gotowość do "całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego". Od tamtej pory obie strony prowadzą negocjacje, ale jak dotąd nie ogłoszono konkretnego harmonogramu likwidacji północnokoreańskiego programu zbrojeń jądrowych.

Wielu ekspertów sceptycznie ocenia szanse, że na szczycie w Hanoi zapadną konkretne i wiążące decyzje w tej sprawie. Wątpliwe wydaje się nawet, że Korea Północna zgodzi się przekazać USA pełną listę zakładów związanych z jej programem nuklearnym, na podstawie której można by opracować grafik denuklearyzacji, a następnie ją weryfikować.

 

« 1 »
 • uwaga
  27.02.2019 12:47
  Chyba nie rozumiem
 • gość
  27.02.2019 15:08
  Pod tytułem znajduje się artykuł, który trzeba przeczytać, to czasami pomaga.
  doceń 1
 • Tomin
  27.02.2019 16:07
  Z korei zrobi protége, spoko. Szkoda ze z Polski zrobil sluzacego, podnozek I oszkalowali na arenie miedzynarodowej. Cheers trump
  doceń 2
 • Maryja!
  27.02.2019 16:51
  To dobry pomysł żeby Korea Północna stała się potęgą gospodarczą. Problem w tym że Korea jest wciąż państwem komunistycznym opartym na jedności z konfucjanizmem. Konfucjanizm sam w sobie nie jest przeszkodą, ale juche łączy Koree raczej z Chinami niż Zachodem. Nikogo nie powinno dziwić że niemal cała wymiana handlowa oparta jest na Chinach. Denuklearyzacja może nastąpić po przekonaniu Kima do otwarcia rynku i przynajmniej częściowej demokratyzacji co byłoby ciosem dla Chin i to niedopuszczalnym w relacjach z USA. Denuklearyzacja poprzedzi zmiany w Korei Północnej tylko jeżeli sankcje na nią nałożone zostaną w jej efekcie zniesone. Pytanie na ile reżim Kima chce zmian i na ile godzą się na to Chiny.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama