107,6 FM

Papież wzywa do całkowitego zniesienia kary śmierci

Franciszek wezwał rządy i wszystkich odpowiedzialnych do poczynienia koniecznych kroków w celu całkowitego wyeliminowania kary śmierci. Papież apelował o to w wideoprzesłaniu do uczestników VII światowego kongresu poświęconego temu tematowi.

Franciszek przypomniał, że życie ludzkie jest najważniejszym i podstawowym darem, jaki otrzymaliśmy oraz źródłem wszystkich innych darów i praw, stąd musi być chronione. Dlatego kara śmierci jest bardzo ciężkim pogwałceniem prawa do życia. Papież zaznaczył, że godności ludzkiej nigdy się nie traci, nawet wtedy, gdy popełnia się najcięższe zbrodnie. Nie można więc nigdy tracić przekonania, że winnemu trzeba dać możliwość żalu i poprawy. Nikt bowiem nie może być pozbawiony możliwości powrotu na nowo wspólnoty, którą wcześniej zranił i przysporzył jej cierpień.

Papież – winny musi mieć czas i możliwość na poprawę

"Cel, jakim jest zaniesienie na całym świecie kary śmierci – stwierdził Ojciec Święty - ukazuje odważne potwierdzenie fundamentu godności osoby ludzkiej i przeświadczenie, że ludzkość może przeciwstawić się przestępstwom, nie tylko odrzucając zło, ale także ofiarując oskarżonemu możliwość i czas do naprawienie poczynionej szkody, przemyślenie swojego postępowania oraz możliwość zmiany życia, przynajmniej wewnętrznego."

Z danych opublikowanych przez Amnesty International wynika, że w 2017 r. na świecie wykonano 993 wyroki śmierci. Najwięcej w Iranie, Arabii Saudyjskiej, Iraku i Pakistanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • M.
  27.02.2019 20:19
  AL 83: „Kościół (…) zdecydowanie odrzuca karę śmierci”.

  Jeśli rozumiane w sensie, że kara śmierci jest zawsze i wszędzie niesprawiedliwa sama w sobie a zatem nie może być kiedykolwiek właściwie przeprowadzona przez organy państwa:

  i). Haeretica, sacrae scripturae contraria.

  ii). Perniciosa.

  Rdz 9:63: „[Jeśli] kto przeleje krew ludzką, przez ludzi ma być przelana krew jego, bo człowiek został stworzony na obraz Boga.”

  Zob. także: Kpł 20-1; Pwt 13, 21-22; Mt 15:4; Mk 7:10; J 19:11; Rz 13:4; Hbr 10:28; Innocenty I, list do Exsuperiusa, PL 120: 499A-B; Innocenty III, Wyznanie Wiary przeznaczone dla waldensów, DH 7954; Pius V, Katechizm Soboru Trydenckiego, komentarz do piątego przykazania; Papież Pius XII, Przesłanie do Pierwszego Międzynarodowego Kongresu Histopatologii Systemu Nerwowego, AAS 44 (1952): 787.

  Św. Tomasz z Akwinu:

  „Tego rodzaju grzeszników, od których raczej szkody spodziewać się można dla innych aniżeli poprawy, zarówno prawo boskie jak i ludzkie nakazuje skazywać na śmierć. Czyniąc to, sędzia kieruje się nie nienawiścią, lecz miłością, dla dobra społeczeństwa, które ma większą wartość niż życie jednostki. Co więcej, śmierć wymierzona przez sędziego przynosi pożytek grzesznikowi: jest ekspiacją za winy, jeśli się nawróci, a kładzie kres winie, jeśli się nie nawróci, ponieważ odbiera się mu możność dalszego dokonywania występków” (Św. Tomasz z Akwinu, Suma Teologiczna, II–II, q. 25, a. 6, ad 2).
  doceń 15
 • M.
  27.02.2019 21:29
  > Czy Kościół mógł dojrzeć do zmiany swojego nauczania i papież ma prawo podawać nową naukę?

  Nie, gdyż wszystkich katolików (włącznie z papieżem) obowiązuje podporządkowanie się nauce wiary podawanej przez wieki przez Kościół jako objawionej przez Boga:

  "Wiarą boską i katolicką należy wierzyć w to wszystko, co zawiera się w słowie Bożym spisanym lub przekazanym, i jest do wierzenia przedkładane przez Kościół – albo uroczystym orzeczeniem, albo zwyczajnym i powszechnym nauczaniem – jako objawione przez Boga". (Pierwszy Sobór Watykański, Konstytucja dogmatyczna o wierze katolickiej, Rozdz. 3)

  "Pogląd wreszcie, że papież stał się 'mocą swojej nieomylności władcą całkowicie absolutnym', opiera się na zupełnie błędnym zrozumieniu dogmatu o nieomylności papieskiej. Jak to Sobór Watykański w jasnych i wyraźnych słowach zaznaczył i jak wynika z samej istoty rzeczy, nieomylność ta jest jedynie przymiotem najwyższego papieskiego Urzędu Nauczycielskiego. Ten zaś posiada taki sam przedmiot, jak nieomylny Urząd Nauczycielski Kościoła w ogóle i jest związany nauką Pisma św. i Tradycji, jak również dotychczasowymi doktrynalnymi rozstrzygnięciami Urzędu Nauczycielskiego Kościoła". (Deklaracja episkopatu niemieckiego potwierdzona przez Piusa IX jako trafny wyraz nauki katolickiej w liście apostolskim “Mirabilis illa constantia”, 4 marca 1875 r.)

  --

  Nie, ponieważ zadaniem papieża i Kościoła jest święcie strzec i wiernie wyjaśniać depozyt wiary, a nie podawać nową naukę:

  "Duch Święty został bowiem obiecany następcom św. Piotra nie dlatego, aby z pomocą Jego objawienia ogłaszali nową naukę, ale by z Jego pomocą święcie strzegli i wiernie wyjaśniali Objawienie przekazane przez apostołów, czyli depozyt wiary". (Pierwszy Sobór Watykański, Konstytucja dogmatyczna o Kościele Chrystusowym, Rozdz. 4)

  "Nauka wiary, którą Bóg objawił, nie została bowiem podana jako wytwór filozofii, który dałby się udoskonalać mocą ludzkich umysłów, ale została przekazana Oblubienicy Chrystusa jako Boży depozyt, by go wiernie strzegła i nieomylnie wyjaśniała". (Pierwszy Sobór Watykański, Konstytucja dogmatyczna o wierze katolickiej, Rozdz. 4)

  --

  Nie, ponieważ zmiana znaczenia dogmatów należy do heretyckiego systemu modernistycznego i jest potępiona wielokrotnie przez Kościół:

  "Gdyby ktoś mówił, że jest możliwe, aby zgodnie z postępem wiedzy niekiedy należało dogmatom podanym przez Kościół, nadać inne znaczenie od tego, jakie przyjmował i przyjmuje Kościół – niech będzie wyklęty". (Pierwszy Sobór Watykański, Konstytucja dogmatyczna o wierze katolickiej, Kanony, IV. O wierze i rozumie, Kan. 3)

  --

  Nie, ponieważ Objawienie zakończyło się wraz ze śmiercią ostatniego Apostoła:

  [Twierdzenie potępione] "Objawienie, które stanowi przedmiot wiary katolickiej, nie zakończyło się wraz z Apostołami". (Pius X, dekret "Lamentabili sane exitu")
  doceń 5
 • Lu
  27.02.2019 22:35
  O ile lepszy byłby świat, gdyby lewica dostrzegła zło aborcji, a prawica zło kary śmierci...
  doceń 25
 • Gość
  28.02.2019 15:15
  A jak Hans Frank czy Rudolf Hoess zostali straceni za zbrodnie przeciw ludzkości to bardzo to obraża nasze uczucia religijne?
  doceń 25

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama