107,6 FM

Gowin: Prezydent zaskarżył do TK zapis z Ustawy 2.0

Prezydent Andrzej Duda zaskarżył do Trybunału senacką "wrzutkę" do Ustawy 2.0, gwarantującą sędziom dożywotne zatrudnienie na uczelniach - napisał na Twitterze w czwartek wicepremier Jarosław Gowin.

"Prezydent Duda zaskarżył do Trybunału senacką +wrzutkę+ do Ustawy 2.0 gwarantującą sędziom dożywotne zatrudnienie na uczelniach. Ten przepis jest nie tylko sprzeczny z Konstytucją. Jest też niemoralny i sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem" - napisał na Twitterze wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Dodał, że wyraża pełne poparcie dla wniosku prezydenta.

1 października br. weszła w życie ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce - tzw. Konstytucja dla Nauki, Ustawa 2.0 reformująca uczelnie. W przepisach ustawy znalazł się m.in. zaproponowany w ramach senackiej poprawki zapis, który dotyczy zatrudniania na uczelniach sędziów Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, wprowadza ona dla urzędującego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Sądu Administracyjnego, w tym sędziom w stanie spoczynku, prawo do dożywotniego zatrudnienia na uczelni bez względu na wynik oceny pracowniczej.

Jeszcze we wrześniu 2018 r. w rozmowie z PAP Gowin wyraził nadzieję, że "przepis Konstytucji dla Nauki dot. zatrudniania na uczelniach grupy sędziów zostanie zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego i uchylony. Dodał, że jeśli tak się nie stanie, będzie namawiał koalicję rządową do usunięcia tego przepisu".

« 1 »
  • Albo - albo
    28.02.2019 16:23
    Jeśli sędzia Sądu Najwyższego zarabia 200 000 zł rocznie na uczelni, to proszę odpowiedzieć ile godzin ma doba tęgo sędziego, jeśli przyjąć, że i z pracy w sądzie i na uczelni wywiązuje się wzorowo, jak przystało na sędziego? 24h, jak u każdego? To kiedy on/ona śpi, je, załatwia się, etc. etc.? No, chyba, że nie musi! Być może prawa fizyki i fizjologii nie dotyczą tych państwa. Kto wie?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama