107,6 FM

Rz: Jazda na suwak tuż-tuż

Znak drogowy już jest. Wkrótce będzie też nakaz stosowania się do niego - pisze w piątek "Rzeczpospolita"

"Jazda na suwak - czyli naprzemienne włączanie się do ruchu na zwężeniu drogi - pozwala na ograniczenie korków w miejscach, gdzie z dwóch pasów robi się jeden" - informuje gazeta. "Trzeba jednak zmienić przepisy. Ministerstwo Infrastruktury chwali inicjatywę, ale od lat zwleka z projektem. Wkrótce ma być gotowy. Znaki informujące o jeździe na suwak pojawiły się już w kilku miastach Polski. Jako pozakodeksowe stanowią jedynie zalecenie, nie można karać za ich nieprzestrzeganie" - czytamy w dzienniku.

Rz podaje, że "jazda na suwak jest stosowana z powodzeniem w większości krajów zachodnich. W takich krajach Unii Europejskiej jak Austria, Belgia, Luksemburg czy Niemcy kwestia ta znalazła już swoje ustawowe uregulowanie. Jej przestrzeganie jest tam obowiązkiem kierowców".

« 1 »
 • SZYMON
  01.03.2019 07:40
  Najwyższy czas! Do tego ostro walić mandaty nie stosującym się do znaku, "miszczowie" kierownicy w końcu się nauczą poruszać po polskich drogach
  doceń 4
 • oŁ noŁ
  01.03.2019 08:51
  Hola hola. Teraz ludziska zaczną wymuszać to swoje "prawo" w niekoniecznie właściwym momencie i będzie niejeden Dzwonn. Ja bym tam jednak kulturze i uprzejmości suwak ten zostawił.
 • Podajnik
  01.03.2019 09:45
  Nie jeździmy na suwak w przypadku pasa włączającego się do głównej drogi, pasa, który ma ustąpić pierwszeństwa. Bo takie specjalistki też są. Wjeżdżają na autostradę z prędkością 20km/h ze swojego pasa rozpędowego bo "zamek błyskawiczny".
 • jan
  01.03.2019 10:13
  Art. 22 jasno reguluje kwestię pierwszeństwa zmiany pasa ruchu. Przepis ten stanowi, że w przypadku gdy kierowca chce zmienić pas, na którym znajduje się inny samochód to obowiązany jest ustąpić mu pierwszeństwa, i poczekać na najbliższą możliwość zmiany pasa. Najpierw zmiana art.22 kodeksu drogowego.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama